blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 12 dubna, 2020
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 19 dubna, 2022
Obsah článku

Jak podpořit růst vousů

Co jsou vlastně vousy?

Vousy jsou jedním ze sekundárních pohlavních znaků. Tedy jedním z hlavních rozdílu mezi mužem a ženou. Jejich růst ovlivňuje testosteron (mužský androgenní hormon) přesněji jeho zredukovaná účinná forma - dihydrotestosteron. A platí, že čím víc ho tělo vyprodukuje, tím rychleji a hustěji vousy rostou. Vysoké množství testosteronu nesvědčí vlasům a způsobuje jejich vypadávání.

Rozdíl mezi vlasy a vousy

Vousy a vlasy se liší v průřezu a v buňkách, z nichž se skládají. Nicméně struktura hrubých vousů je stejná jako u vlasů. Skládá se z kutikuly, kortexu a meduly. Jemné, světlé a tenké vousy postrádají ve složení medulu neboli typ buňky, která je nositelem pigmentu a dodává vousům barvu a lesk.

Hrubé vousy se skládají ze stejných buněk jako vlasy, aly ty jemné nikoliv.

Vodorovný průřez vousem je trojhranný, kdežto u rovného vlasu je kulatý, u vlnitého oválný a u kudrnatého zploštělý. Ve svislém směru se vous zužuje u kořínku i u konečku, nejširší je ve středu, kdežto vlas je stejně široký po celé délce.

Pravdy a mýty o růstu vousů

Husté vousy díky častějšímu holení

Holte se častěji, vousy ztvrdnou a zhoustnou. Určitě už jste tuhle radu někde slyšeli, ale bohužel to takhle nefunguje. Na první pohled se zdá, že vousy rostou rychleji, když je oholíte, ale je to jen optický klam. Rozdíl mezi dokonale hladkou tváří a 1-2milimetrovými vousy poznáte na pohled i na omak. U dlouhých vousů milimetr či dva poznáte stěží. Rychlost, barva ani hustota nezávisí na frekvenci holení, ale na genetice.

Vousy rostou pořád stejně

Růst vousů je ovlivněn ročním období i věkem. V létě rostou vousy rychleji než v zimě. Růst vousů se také zpravidla zrychluje spolu s věkem. Čím budete starší, tím rychleji a hustější vousy vám porostou. Často se objeví i na místech, kde dříve nebyly.

Jak podpořit růst vousů

Vousy respektive jejich folikuly potřebují za A zdravou pokožku, za B prokrvit a za C vyživit.

Zdravá pokožka

Zdravá, čistá a hydratovaná pokožka je základem pro růst vousů. Každý den ideálně večer po koupeli vmasírujte do pokožky olej na vousy. Jednou nebo dvakrát za týden použije pleťový peeling a zbavte pokožku odumřelých buněk, které mohou ucpávat póry a bránit růstu nových vousů.

Jídlem k hustému porostu

Lidské zdraví i vousy jsou také odrazem toho, co jíte. Pro zlepšení kondičky vašich vousů zařaďte do stravy potraviny a nápoje s obsahem:

 • biotinu neboli vitaminu ze skupiny B (B7). Najdete ho hlavně v kvasnicích, sóje, játrech, ledvinách, v hovězí mase, v žloutcích, sója, ořeších a obilovinách,
 • kyseliny panthothenové alias vitamínu B5, který je obsažen v zelenině, obilninách, játrech, ledvinách, rybách a vaječných žloutcích,
 • zinku, který se vyskytuje v ořeších, luštěninách, tofu, tempehu, celozrnných obilovinách, hovězím mase, v játrech, rybách, pivovarských kvasnicích a sýrech,
 • křemíku, jehož nejbohatším zdrojem jsou minerální vody, celozrnné potraviny, pivo, kuřecí kůže a kořenová zelenina.
Zdravá strava a dobrá životospráva v růstu vousů jistě pomůže
Zdravá strava a dobrá životospráva v růstu vousů jistě pomůže

Jestli vám je podle výčtu jasné, že se uvedené vitamíny a minerály ve vašem jídelníčku nevyskytují. Nemusíte je nutně jíst, doplňte je uměle, pomocí doplňků stravy. Mějte však na paměti, že zdrojem těchto mikronutrientů by neměli být primárně tablety. Po těch sáhnete až v případě nutnosti.

Prokrvujte

Když už vám kolují v těle ty správné živiny, jde už jen o to dostat je k cíli, tedy k folikulu. Pravidelně si dávejte do těla. Jakákoliv aktivita, u které se pořádně rozehřeje, se počítá. A nezáleží na tom, jestli zvedáte činky nebo kopete kanál. Další cestou k prokrvení je masáž. Tváře jemně masírujte krouživými pohyby. Masáži se věnujte ideálně 2krát denně, ráno a večer alespoň 2 minuty. Když budete masírovat déle, určitě to vašim vousům prospěje.

K masáži doporučujeme použít kosmetiku s oleji, která vyživí vaše vousy i pokožku
K masáži doporučujeme použít kosmetiku s oleji, která vyživí vaše vousy i pokožku

Přípravky na růst vousů

Vedle správné péče o vousy a babských rad můžete využít i speciální kosmetiku, která podporuje prokrvení pokožky a folikulu, a zároveň vyživuje. Od přípravků nečekejte instantní plnovous, který se objeví přes noc, ale pravidelným používáním se vám porost pravděpodobně zahustí.

Přípravky na podporu růstu vousů zabírají u každého jinak.


A co to „pravděpodobně“? Podpůrné kosmetické přípravky nezabírají u každého stejně. Z jednoho udělají zarostlého dřevorubce a jinému přibude jen pár chlupů na bradě. Ale i tak to za pokus určitě stojí. Většina přípravků na vousy je určena hlavně k péči o ty již narostlé, část z nich je tak na půli cesty mezi péčí o ty stávají a podporou těch nových a jen pár se jich zaměřuje vyloženě na podporu růstu.

Ještě předtím, než se podíváte na samotné produkty, tak doporučujeme proniknout do samotné podstaty kosmetiky na vousy. Tento rozhovor od Gentlemanstore vám řekne z čeho by měla být kosmetika na vousy složená a čemu se vyhnout.

Angry Beards Beard Doping

Použití

Specialista na podporu růstu vousů. 4 až 6 pumpiček rozetřete přímo do pokožky. Aplikujte ráno a večer hned po sprše.

Výhody

 • Hodí se i na podporu růstu vlasů,
 • český výrobek,
 • účinek je klinicky prokázaný.

Složení

Hot flux, diaminopyrimidine oxid, mandlový, klíčkový a konopný olej společně vyživují a hlavně prokrvují folikuly, z nichž vousy vyrůstají.

Angry Beards Beard Doping
Angry Beards Beard Doping

Zobrazit cenu

Beviro olej na vousy

Použití

Tento přípravek je určen primárně na péči o vousy, ale zároveň podporuje jejich růst. 4 až 8 kapek vmasírujte do vousů a do pokožky.

Výhody

 • 3 druhy parfemace
 • pečuje o pokožku,
 • hydratuje a vyživuje
 • zabraňuje lámání vousů.

Složení

Přípravek se skládá z přírodních olejů: ricinového, jojobového, mandlového, rýžového a avokádového.

Beviro olej na vousy
Beviro olej na vousy

Zobrazit cenu

Sweyn Forkbeard olej na podporu růstu vousů

Použití

3 až 4 kapky oleje rozetřete v dlaních a vmasírujte 2x denně do pokožky a na vousy.

Výhody

 • Podporuje růst nových vousů,
 • zároveň pečuje o ty stávající,
 • posiluje strukturu vousů,
 • neobsahuje parabeny.

Složení

Skládá se z vitamínu E a ze směsi vysoce kvalitních přírodních olejů ( Baobabový, ricinový, dýňový olej, olej z granátového jablka, z černuchy seté, a z rýžových otrub.

Jak správně pečovat o vousy

Nechat si narůst vousy je jedna věc, ale péče o ně je věc další. Aby vousy vypadaly k světu, musíte je udržovat. Teorii: nechám si narůst vousy, ať se o ně nemusím starat, rychle uložte k ledu. Neupravené vousy vypadají zpustle, a není na ně hezký pohled. Pokud o ně nechcete pečovat, raději je oholte dohladka aneb jak vybrat holicí strojek. Uděláte tím sobě i svému okolí dobrou službu.

Aby delší vousy vypadaly k světu, musíte se o ně starat víc než o ty krátké.

Jestli vás vyšší nároky neodradily, měli byste se na péči o svou chloubu náležitě vybavit. Jako budoucí majitel delšího plnovousu si pořiďte zastřihovač, hřeben na vousy a pořádný kosmetický arzenál: speciální mýdlo, balzám, vosk nebo olej na změkčení struktury, péči o pokožku a styling. Většinu z toho budete doma potřebovat, i když péči o své vousy přenecháte profíkům.

Delší vousy potřebují každodenní údržbu, i když chodíte pravidelně do barber shopu.

Základem je holení a mytí. Jednou až dvakrát týdně vousy umyjte speciálním mýdlem nebo šamponem a oholte si kontury (krk, tváře). Vetřete do vousů i do tváře pod nimi pečující olej, který vyživuje, zabraňuje lámání a třepení konečků a omezuje tvorbu lupů. Pokud se vaše vousy kroutí do všech směrů, důkladně je pročešte kartáčem a upravte pomocí balzámu. Ke každodenní rutině patří i česání pomocí hřebenu.

Vsaďte na trpělivost, vyplatí se

Způsobů, jak urychlit růst vousů je hned několik. Pokud o hustý vous opravdu stojíte, vyzkoušejte je všechny. Dejte tomu čas a buďte trpěliví. I když se vousy dají do pohybu, neporostou všude stejně. Většinou se začnou objevovat v malých ostrůvcích. Nevypadá to hezky, ale vydržte, vousatých ostrovů bude přibývat a časem se propojí.

Shrnutí
Jak podpořit růst vousů 🤔 rady, doplňky stravy, kosmetika 🤩
Název článku
Jak podpořit růst vousů 🤔 rady, doplňky stravy, kosmetika 🤩
Popis
Módní trendy fandí strništím a hustým plnovousům. Dodávají na vážnosti a mají šmrnc, ale ne všem genetika nadělila porost s kvalitami rýžového kartáče. Pokud patříte k těm méně obdařeným, obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte osvědčené rady, postupy a kosmetické přípravky. Hustý plnovous přes noc sice nevykouzlí, ale pár vousů vám určitě přidají.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
3.4/5 - (5 hlasování)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram