blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 30 března, 2019
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 19 dubna, 2022
Obsah článku

Jak vybrat hřeben na vousy?

Hřeben na vousy? Nebo dokonce kartáč? Je možné, že jste o nich nikdy neslyšeli. Mezi muži nejsou příliš rozšířené a jejich používání znamená, že to se svými vousy myslíte opravdu vážně.

Jejich používání je ale naprosto přirozené a zároveň logické. Stejně jako vlasy vyžadují péči, aby vypadaly skvěle, vousy jsou na tom úplně stejně. Zde se tedy dozvíte vše, co je třeba o hřebenech a kartáčích na vousy vědět.

Proč a kdy vousy česat?

Péče o vousy má samozřejmě mnoho fází. První z nich je holení a zastřihování na požadovanou délku. Jakmile ale máte vousy tak dlouhé jak potřebujete, je třeba o ně dále pečovat.

Pro zastřižení standardně využijte:

Do následné péče se počítá mytí, voskování a gelování do tvarů, které nejdou vytvořit přirozeně, ale také česání. Je třeba zmínit, že to se týká především můžu s delšími vousy. Pokud na tváři máte třídenní strniště, hřeben opravdu nepotřebujete.

Vousy byste tedy měli česat denně, aby se projevily všechny pozitivní efekty, které jsou cílem této péče. Co vám tedy česání vousů přinese?

Zaprvé, pravidelným česáním je možné odstranit velké množství nečistot, které se zvláště v hustých plnovousech usazují. Zadruhé, pokud chcete u vousů dosáhnout určitého tvaru či směru růstu, pokud je budete česat příslušným způsobem dostatečně dlouhou dobu, vousy si zvyknou.

Dále je díky pravidelnému česání možné zajistit, že se jednotlivé vousy budou méně třepit a vysychat. Důležité také je, že se při česání promasíruje pokožka pod vousy a poté není tak podrážděná.

Hřeben nebo kartáč?

Vousy můžete buď česat nebo kartáčovat. Pro každý ze způsobů je samozřejmě jiný nástroj a každý z nich se hodí pro různé druhy vousů.

Hřeben

Hřebeny pro česání vousů používají spíše muži, kteří se mohou pochlubit plnovousem. Aby byly skutečně efektivní, výrobci je většinou opatřují odlišnými zuby, než mají jejich obdoby na vlasy.

S hřebenem tedy snadno rozčešete zamotané vousy, případně je můžete všechny sčesat stejným směrem. Zbavíte plnovous nečistot a namasírujete pokožku. Hřeben naopak není příliš vhodný na tvarování vousů či péči o knír. K tomu se hodí více kartáč na vousy.

Klasický hřeben na vousy
Klasický hřeben na vousy

Kartáč

Jak již bylo řečeno, silná stránka kartáče je péče o knír. Není ovšem podmínkou, že musí být využit pouze pro knír. Pro použití v rámci péče o celý plnovous vám samozřejmě také nic nebrání.

Kartáč se hodí i na tvarování vousů. Kartáč ale nepoužívejte jako první. Pokud máte opravdu zamotané vousy, je lepší je nejprve rozčesat pomocí hřebenu a až pak je tvarovat pomocí kartáče.

Kartáč by měl být ideálně vyroben z pravých kančích štětin o různé délce, které jsou umístěné velmi blízko u sebe a dokáží si tak poradit i s hustým knírem.

Dřevěný kartáč na vousy
Dřevěný kartáč na vousy

Skládací hřeben

Oba dva typy pomůcek mají i několik specifických variant. Jednou z nich je právě skládací hřeben. Tento druh hřebenu se hodí pro muže, kteří často cestují a chtějí vypadat skvěle i mimo domov. Hřeben je možné složit napůl, takže nezabírá tolik místa a zároveň je chráněn před jakýmkoliv poškozením.

Skládací hřeben na vousy
Skládací hřeben na vousy

Hřeben s šablonou

Jedná se o speciální kousek, určený pro ty muže, kteří si i náročnější úpravy vousů dělají sami doma. Tento hřeben zapadá do filozofie, kterou lze charakterizovat větou: “Sám sobě kadeřníkem.” Proto má jeho rukojeť tvar speciálního půlkruhu, aby podle ní bylo možné při holení tvarovat plnovous.

Hřeben na vousy s šablonou
Hřeben na vousy s šablonou

Tangle teezer

A výčet jednotlivých druhů hřebenů bude zakončen hitem, který v posledních letech obletěl svět. Hřeben tangle teezer, vyvinutý stejnojmennou firmou, se hodí pro úpravu vlasů i vousů.  Díky ergonomickému úchopu je při rozčesávání snazší působit silou a neodolají mu taky ani ty nejzamotanější vousy. Tento efekt je umocněn několika řadami zubů, které mají podobný efekt jako štětiny u kartáče.

Cestovní tangle teezer na vousy
Cestovní tangle teezer na vousy

Mytí vousů

Přestože se tento článek na mytí vousů nezaměřuje. Jedná se o tak důležitý aspekt péče o vousy, že jej musíme zmínit alespoň ve formě videa.

Shrnutí

Nyní už tedy víte, že vousy je třeba pravidelně česat, aby si zachovaly správný tvar a směr růstu. Česání zároveň pomůže pečovat o pokožku a čistotu plnovousu. Je třeba ho tedy provádět minimálně jednou denně, vhodné je však pouze pro muže s delšími vousy.

Je možné využívat buď hřeben nebo kartáč. Hřeben se hodí spíše pro rozčesání vousů,  kartáč poté pro jejich finální tvarování.

Kde koupit hřeben na vousy?

Zobrazit cenu

Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hlasování)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram