blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 6 července, 2020 | aktualizace: 5 března, 2024

Laserová epilace vs. IPL epilace

Laserová epilace vs. IPL epilace

Pokud už vás nebaví neustálé holení ani bolestivé vytrhávání chloupků a hledáte něco trvalejšího. Něco, co vydrží měsíce nebo ještě lépe roky. Pak máte na výběr mezi dvěma možnostmi: domácí IPL epilací a profesionální epilací laserem. Na porovnání těchto dvou metod se v tomto článku zaměříme. Projdeme nejen jejich pozitiva, ale i negativa.

Recenze vybraných produktů

Obsah článku

Epilace versus depilace

Pojmy epilace a depilace se často pletou. Pokud neznáte rozdíl, neuškodí rychlé opakování. Jestli v tom máte jasno, tuto část klidně přeskočte.

Při depilaci dochází k odstranění (seříznutí) části chloupku, která vyrůstá nad pokožku. Kořínek zůstane zachován a chloupek je za pár hodin či dní opět viditelný. Záleží na rychlosti růstu. Dlouhodobější metodou odstraňování chloupků je epilace, během níž se chlupy likvidují i s kořínky. Jejich obnova tak trvá i několik týdnů.

Není epilace jako epilace

Aby to nebylo tak jednoduché, epilace se dělí ještě podle způsobu, jakým je chloupek i s kořínkem odstraněn.

Mechanická epilace

První a bolestivější způsob je mechanické vytržení. To lze provést pomocí vosku, cukrové pasty nebo za pomoci klasického pinzetového epilátoru, který má v holicí hlavě 20 až 40 pinzet. Všechny metody mechanické epilace jsou poměrně bolestivé a ve srovnání s depilací je zde vyšší riziko zarůstání chloupků, více informací o tomto tématu najdete v článku: jak zabránit zarůstání chloupků.

IPL epilace

Druhý, méně bolestivý, způsob je IPL epilace neboli odstraňování chloupků pomocí intenzivního pulzního světla. Světlo je pohlcováno tmavým barvivem – melaninem, který je obsažen v chloupku, resp. kořínku z něhož chloupek vyrůstá. Tímto zásahem (pohlcením světelné energie) se chloupek zahřeje na kritickou teplotu a je společně s kořínkem "zničen". Chloupek následně samovolně vypadne.

Při IPL ošetření mají být chloupky oholené. V případě použití epilátoru na neoholené chloupky riskujete podráždění pokožky.

Domácí IPL epilace má svá specifika a omezení. Výsledek není viditelný okamžitě, ale až po několika týdnech a opakované aplikaci. Proceduru je nutné absolvovat zpravidla 6 až 8krát.

Účinek IPL epilace může vydržet několik měsíců nebo i natrvalo. Dle uvedených studií zabere na každého IPL epilace v jiné míře. Někdo po roce používání přijde o všechny chloupky permanentně. Někomu jinému naopak chloupky pouze prořídnou, permanentně ztratí jejich část, ale epilovat se musí i nadále.

Fanoušci anglického jazyka si můžou přečíst výsledky studií IPL epilace zde:

IPL epilace se nehodí v těchto případech:

  • na místa, kde je malý barevný kontrast mezi chloupky a pokožkou, kromě chloupku samotného vstřebají intenzivní pulzní světlo také buňky obsahující barvivo v opálené/snědé pokožce (narozdíl od vstřebání chloupkem samotným), pohlcení této energie pokožkou narozdíl od chloupku může být bolestivé a dokonce vás může popálit,
  • na jiná tmavá místa: tetování, permanentní make-up, pihy, pigmentové skvrny,
  • k odstranění velmi světlých chloupků, opět z důvodu nízkého kontrastu mezi pokožkou a chloupkem,
  • k ošetření oblasti kolem očí a genitálií,
  • na poškozené oblasti: jizvy, akné, otevřené rány, křečové žíly,
  • po aplikaci kosmetiky s AHA kyselinami a po chemickém peelingu,
  • k použití u osob se zdravotními problémy (metabolické poruchy, diabetes, 3 měsíce po radio a chemoterapii, pro lidi s kardiostimulátory, při alergii na sluneční záření).

IPL epilátory lze používat na podpaží, nohy, ruce i na odstraňování chloupků nad horním rtem, ale potřebujete k tomu speciální přídavné nástavce, které se liší hlavně velikostí okénka, jímž prochází intenzivní pulsní světlo prochází.

Ke špičkovým domácím IPL epilátorům patří například Braun Silk-expert a Philips Lumea Prestige.

Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého
Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého

Srovnávací test IPL epilátorů

Zobrazit cenu

Laserová epilace

Laserová epilace je ze všech epilačních metod nejúčinnější a zároveň nejdražší. Nemůžete ji provádět sami doma. Odstranění chloupků profesionálním laserem lze podstoupit jen v kosmetickém centru.

Laserová epilace funguje v principu stejně, jako IPL epilace. Světelná energie je pohlcena buňkami s vysokým obsahem melaninu. Ty jsou zahřáty na kritickou teplotu a chloupky tak samovolně vypadnou. Rozdíl je v tom, že laser umí více energie lépe soustředit na konkrétní chloupek a je v zahřívání na kritickou teplotu spolehlivější. V praxi to znamená, že laserová epilace se nemusí podstupovat tolikrát, jako IPL.

Podrobnější srovnání metod vhodných k domácímu odstraňování chloupků jsme pro vás sepsali do článku depilace vs. epilace vs. IPL epilace

Pro někoho je epilace laserem bezbolestná, jiný cítí lehké pálení nebo dokonce bolest. Záleží na prahu bolesti, barvě pokožky a ochlupení.

Proceduru je nutné absolvovat 5 až 6krát. Mnohé salony slibují, že se chloupků zbavíte natrvalo, ale není to tak úplně pravda. Účinek je u každého individuální, stejně jako u IPL epilace. Laserová epilace je však statisticky úspěšnější v permanentním odstranění chloupků. Účinky se také dostaví zpravidla rychleji, než je tomu u IPL epilace.

Podrobnosti můžete nalézt v této studii:

Laserová epilace má rovněž určitá omezení, která jsou velice podobná těm u IPL epilace. Pokud je pro vás nevhodná IPL technologie, pravděpodobně nebudete vhodným kandidátem ani pro laserové ošetření. Laserové ošetření není vhodné pro:

  • těhotné ženy,
  • epileptiky,
  • osoby, které prodělaly rakovinu kůže,
  • osoby trpící alergiemi na sluneční záření a některými hormonálními poruchami,
  • pro pokožku s hyperpigmentací a v oblastech s tetováním nebo permanentním make-upem,
  • pro hodně tmavou pleť,
  • a u ekzematické či jinak poškozené pokožky (akné, otevřené rány, křečové žíly).

Před samotným ošetřením laserem se provádí vstupní vyšetření, během něhož se vyloučí všechny kontraindikace.

Proč je potřeba IPL i laserovou epilaci opakovat

IPL i laserovou epilaci je nutné podstoupit vícekrát, protože zabírá jen na ty chloupky, které jsou v aktivní růstové fázi. Všechny chloupky na těle nevyrůstají ve stejnou dobu. Rostou takříkajíc na směny. Jednotlivé partie je proto potřeba ošetřit vícekrát s několikatýdenními odstupy. Zasáhnete tak další a další „směny“, které při předchozích ošetřeních odpočívaly, a nerostly. Postupně tak zničíte všechny.

Aby to nebylo tak jednoduché, na různých částech těla se délka i střídání jednotlivých fází liší.

  • Růstová (anagenní) fáze je ze všech nejdelší a může trvat 4 až 6 měsíců. Chloupek je během ní v plné síle a jde těžce vytrhnout.
  • Přechodná (katagenní) fáze přetrvává 2 až 4 týdny, chloupek během ní přestává dostávat živiny a obnovuje se folikul.
  • Odpočinková (telogenní) fáze zabírá 1 až 4 měsíce. Chloupky jsou bez života a jdou snadno vytrhnout. Na konci této fáze je starý chloupek vytlačen novým a cyklus se opakuje.
OblastDélka růstové fáze
Horní ret4 měsíce
Podpaží4 měsíce
Pubické ochlupení4 měsíce
Uši1-2 měsíce
Obočí1-2 měsíce
Paže13 týdnů
Nohy4 měsíce

Pokud chcete vědět víc o růstových fázích chloupků, podívejte se na článek o IPL epilátorech, kde to rozebíráme dopodrobna.

Laserová epilace vyžaduje zpravidla o něco nižší počet ošetření. Vzhledem k tomu, že tento typ epilace dokáže lépe soustředit energii na konkrétní chloupek (zaměřit chloupek přesněji).

Přesný počet ošetření záleží na konkrétní partii, zvoleném typu epilace a také na kontrastu mezi chloupkem a pokožkou. Čím větší kontrast, tím lepší a rychlejší výsledky.

Jak se připravit na IPL a laserovou epilaci

IPL i laserová epilace ma jasná pravidla. Pokud je nedodržíte nebude výsledek tak dobrý, jak by mohl být, zaděláváte si na pigmentové skvrny nebo na poškození kůže.

Před ošetřením

  1. 5-8 týdnů před aplikací chloupky neepilujte. Žádný vosk, cukrová pasta ani mechanické vytrhávání. Nechte chloupky volně růst nebo se depilujte. Den nebo pár hodin před aplikací se oholte žiletkou. Cílem je, abyste měli co nejvíc chloupků v aktivní růstové fázi.
  2. Čím vyšší kontrast mezi chlupem a pokožkou tím lépe. Před ošetřením se neopalujte ani nepoužívejte samoopalovací přípravky. Když se slunci nevyhnete, používejte s přípravky s vysokým UV faktorem.

Po ošetření

Pokožka je po ošetření citlivější a mohla by nepřiměřeně zareagovat na některé druhy kosmeticky. Po vystavení slunečním paprskům se na ní mohou objevit nevzhledné pigmentové skvrny. A proto jí dejte pár dní klidu.

  1. Pár dní po ošetření nevystavujte pokožku slunci, nechoďte do solária, do bazénu ani do sauny.
  2. Pokožku zbytečně nedrážděte agresivní kosmetikou ani procedurami, jako je třeba chemický peeling.
  3. Po odstranění chloupků v podpaží se alespoň na jeden den vzdejte antiperspirantu a deodorantu.

Rozdíl mezi domácí IPL epilací a profesionální laserovou epilací

Na první pohled se laserová epilace a IPL epilace moc neliší, ale je mezi nimi hned několik rozdílů.

Vzhled přístroje

IPL epilátor je malý ruční přístroj, který připomíná fén nebo klasický epilátor. Laserový epilátor je poměrně velké zařízení. Tělo tvoří skříň, jejíž rozměry se podobají malé pračce. Z této základy pak vede jeden či dva kabely spojující přístroj s ručním aplikátorem, který se podobá IPL epilátoru.

Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého
Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého

Srovnávací test IPL epilátorů

Zobrazit cenu

Použitá technologie

Domácí IPL epilátory jsou vybaveny širokopásmovým zdrojem pulzního světla. Epilační lasery využívají monochromatického zdroje světla. Tyto technikálie vám toho asi moc neřeknou, ale v praxi to znamená, že je laser přesnější. Dokáže lépe zaměřit vlasový folikul, a nepůsobí tolik na okolní pokožku.

Typy pokožky a chloupků, jaké mohou ošetřit

Přesnější zaměření epilačního laseru nabízí širší možnosti v ošetření tmavších typů pokožky i světlejších chloupků, kde není kontrast mezi chloupkem a pokožkou tak výrazný.

Účinnost aplikace

Laser potřebuje 5 až 6 aplikací k tomu, aby vás zbavil všech chloupků. Mnohé kliniky uvádí, že efekt laserové epilace je trvalý, nicméně zkušenosti uživatelů ukazují, že i to nemusí být pravda. Skutečně záleží na reakci každého člověka.

IPL epilátor vám po stejném počtu ošetření zpravidla nedopřeje tak hladkou pokožku, jako laser. Pro hladkou pokožku po dobu přibližně 6 měsíců budete potřebovat často o 1-2 ošetření navíc. To je dáno horším soustředěním energie na chloupek.

Přesná doba trvání je u obou metod individuální, záleží epilované na oblasti, na barvě pokožky i chloupků.

Jaké partie lze ošetřit

Partie, které se dají pomocí obou metod ošetřit, jsou velice podobné. Lze s nimi odstranit chloupky z jakékoliv části pokožky na těle a na obličeji. Dají se použít dokonce na vousy a na pubické ochlupení. Výjimku tvoří:

  • oblast intimních partií, kde mohou chloupky vyrůstat ze sliznic, které nelze ošetřit,
  • a oblast kolem očí. Blíž k očím se může díky a přesnějšímu zaměření dostat laser. Ošetřovaná osoba musí mít ochranné brýle. IPL se v oblasti očí používat nesmí kvůli nebezpečí zásahu oka.

Rychlost ošetření

S výkonným IPL epilátorem, který vysílá záblesky v intervalu 1 až 2 vteřiny, ošetříte obě nohy přibližně za 16 minut. U laseru zabere stejná procedura 2-3 hodiny.

Bezpečnost

Použití domácích IPL epilátorů je zcela bezpečné, fungují jen při kontaktu s pokožkou. Světlo, které k nich vychází nepoškodí váš zrak ani bez ochranných brýlí. Epilační laser je silnější kalibr a musí s ním manipulovat proškolená obsluha. V opačném případě by mohlo dojít k nepříjemnému poškození pokožky a zraku.

Těhotné ženy by se jak IPL, tak i laserová epilaci měly vyhnout. A to z toho důvodu, že se tyto technologie na těhotných ženách netestovaly, a tak nikdo nedokáže zaručit 100% bezpečnost.

Cena

Laserová epilace v salonu je mnohem dražší než domácí odstraňování chloupků IPL epilátorem. Cena jednoho laserového ošetření lýtek se pohybuje mezi 5 000 až 6 000 Kč, aby to vedlo ke kýženému efektu, je nutné tuto cenu vynásobit zhruba 6krát. Odstranění chloupků na lýtkách na dobu několika let vás vyjde na 30 000 až 36 000 Kč.

Epilace laserem je mnohem dražší než nákup a používání IPL epilátoru.

Pro srovnání nejdražší modely domácích IPL epilátorů stojí maximálně 15 000 Kč a můžete s nimi odstraňovat chloupky i jinde na těle.

Jejich životnost se počítá podle množství záblesků, čím víc jich přístroj nabízí, tím lépe. Většina modelů se pohybuje v rozmezí 100 000 až 400 000. Při průměrném počtu 300 000 záblesků můžete IPL epilátor používat k odstraňování chloupků na celém těle přibližně 15 let. Zjednodušeně se dá říct, že rok provozu vás vyjde asi na 1 000 Kč.

Jakou metodu tedy vybrat

Pokud neřešíte finance a chcete se chloupků zbavit rychleji a s vyšší úspěšností, zvolte profesionální laserové ošetření. Laser je vhodný také na ošetření partií, kam si sami nedosáhnete, například při odstraňování chloupků na zádech. V opačném případě, vsaďte na domácí IPL epilaci. Dlouhodobých výsledků touto metodou dosáhnete o něco hůře. Na druhou stranu epilaci zvládnete sami v pohodlí domova a za zlomek ceny.

Pokud nevíte, jaký IPL epilátor si vybrat. Přečtěte si naše porovnání.

Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého
Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého

Srovnávací test IPL epilátorů

Zobrazit cenu

Shrnutí
Laserová epilace a IPL epilace. Jaké jsou rozdíly a která oholí trvalé?
Název článku
Laserová epilace a IPL epilace. Jaké jsou rozdíly a která oholí trvalé?
Popis
Pojmy laserová a IPL epilace se často zaměňují. Tento článek vám odpoví na to, jak dosáhnout pokožky bez chloupků ✅ Možná i trvale.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
4/5 - (8 hlasování)
Nejlepší v testu
Jak často holit intimní partie
Jak často holit intimní partie Zobrazit cenu Zobrazit recenzi
© 2024 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
dotazy@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram