blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 21 března, 2020
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 5 března, 2024
Obsah článku

Pěna, gel, mýdlo či krém na holení? Jaký přípravek na holení je nejlepší

Kdy a proč používat kosmetiku na holení

Gel, pěnu či olej na holení používejte ideálně vždy, když se holíte žiletkou nebo elektrickým holicím strojkem, který je vhodný k holení namokro. Nehledě na to, zda se jedná o planžetový nebo frézkový. Kosmetické přípravky na holení změkčují chloupky a zabraňují nadměrnému tření břitu o pokožku a jejímu podráždění. Pro pokožku je to vždy lepší s nimi než bez nich.

Pokud to váš strojek dovoluje, používejte kosmetiku na holení.

Jestli máte citlivou pokožku, tak nad suchým holením ani neuvažujte, zbytečně byste svou pokožku dráždili.

Podráždění pokožky po holení může připomínat akné
Podráždění pokožky po holení může připomínat akné

S jakým strojkem lze používat holicí kosmetiku na holení

Kosmetiku na holení můžete používat s jednorázovými holítky, s manuálními holicími strojky i s těmi elektrickými. Jestli vybíráte elektrický holicí strojek a tápete, se kterými modely se lze holit namokro, podívejte se na srovnání frézkových a planžetových holicích strojků od značek Braun či Philips a se seznamte s recenzemi jednotlivých modelů.

Jaké přípravky na holení existují

Vedle notoricky známých pěn a gelů najdete na trhu i mléka, krémy, alternativní oleje a tradiční mýdla na holení. Všechny varianty jsou k mání jak v dámské, tak v pánské verzi.

Nevýhodou přípravků v natlakovaných lahvích je, že nikdy nevíte, kolik obsahu vám zbývá. Potěžkáním a protřepáním to můžete jen zhruba odhadnout, ale nemáte jistotu, zda vám to vyjde ještě na další holení. Šikovnou vychytávkou je průhledný indikátor obsahu, díky němuž uvidíte, jak jste na tom.

Vyhněte se rezavým kolečkům na poličce v koupelně a sáhněte po obale, který nerezaví.

Pokud přípravek na holení používáte sporadicky a bude vám stát ve vlhké koupelně delší dobu, vyberte si skleněnou lahvičku nebo obal s nerezovým dnem.

Než začnete s holením, dejte přípravkům pár minut náskok, aby stihly vousy dostatečně změkčit. Přesná doba působení závisí na doporučení výrobce konkrétního produktu. Nutno dodat, že ji mnozí neuvádí. Pokud ji nenajdete, počkejte 1-2 minuty, až pak začněte s holením. Kdyby vám přišlo, že jsou vousy stále dost tvrdé, počkejte další 1-2 minuty.

Pěny na holení

Pěny na holení se typicky prodávají v natlakovaných lahvích, což představuje jistá omezení při cestách letadlem. Pokud tedy hodně cestujete, vždy se ujistěte, zda můžete převážet konkrétní typ balení vašeho holicího přípravku. Kvalitní pěna na holení by měla být bohatá a hustá a na pokožce musí v tomto stavu vydržet alespoň 10 minut, abyste získali dostatek času na oholení.

Pěny jsou vhodné především k holení ochlupení a pro muže s jemnějšími vousy. Dají se použít jak v kombinaci s holítkem, tak s elektrickým holicím strojkem.

Pěny jsou většinou bílé a dobře viditelné. Během holení budete mít přehled, která místa už jste oholili a která vám ještě schází. Nic nevynecháte a zároveň nebudete po jednom místě přejíždět víckrát, čímž se vyhnete zbytečnému podráždění.

Pěna na holení v dlani
Ten pocit, když nám to ujede, všichni dobře známe. Pěnu z tlakových nádob dávkujte s citem.

Gely na holení

Gely na holení mají nejhutnější konzistenci a jsou vhodné k holení tvrdých vousů a chloupků.  Nabízí dobrý skluz a intenzivní změkčení vousů a ochlupení, díky tomu chrání pokožku před drobnými poraněními.

Gely se hodí k holení tvrdých vousů nebo chloupků pomocí elektrických holicích strojků a holítek.

Gely na holení vždy rozetřete kruhovými pohyby, napěněním získají na objemu a změni svoji barvu na bílou, takže na pokožce dobře uvidíte, kde už jste se holili a jaké místa vám ještě zbývají. Některé gely nenapěňují a uchovávají si tak gelovitou konzistenci. Jsou však většinou dobarvené, takže i tak dobře poznáte, které partie jste již pokryly. Gely na holení se balí buď do natlakovaných lahví, nebo do plastových tub podobně jako třeba pasty nebo krémy na ruce.

Gel na holení v dlani
Nezapomeňte gel před použitím napěnit krouživými pohyby v dlaních

Oleje na holení

Oleje na holení jsou nejméně početnou skupinou přípravků na holení, usnadňují skluz holicích strojků, chrání pokožku před podrážděním a zároveň ji vyživují. Nevýhodou je jejich průhlednost, takže během holení nevidíte, která místa vám ještě chybí a která už máte oholena. Musíte být tedy opatrní, abyste si zbytečně nedráždili pokožku několikanásobným holením.

Problematické bývá také nanášení. Oleje jsou tekuté, takže rychle stékají. Dalším mínusem je horší čištění holicího strojku. Olej je mastný a z břitů ho neodstraníte čistou vodou, jako jinou kosmetiku. Jsou tedy vhodné při používání jednorázových holítek nebo břitvy.

Pokud chcete přírodní přípravek na holení bez zbytečné chemie, hledejte ho mezi oleji.

Oleje se skládají z kombinace rostlinných a esenciálních olejů, takže se hodí i k péči o citlivou pokožku. Výhodou je také multifunkční použití, oleje pečují o pokožku už během holení, takže nemusíte používat přípravky po holení. 

Olej na holení na dlani
Olej na holení má bohužel více nevýhod, než výhod

Mýdla na holení

Mýdla na holení obsahují kromě glycerinového nebo lojového základu ještě pečující složky v podobě rostlinných másel a olejů. Holicí mýdla mohou být ve formě klasické kostky nebo v kelímku.  Pokud zvolíte přírodní mýdlo, můžete být zklamaní z nízké pěnivosti.

Nevýhodou mýdla je pracnost při tvorbě pěny. Pokud chcete jít na jistotu, sáhněte po krému. Ten napěníte i pomocí prstů a vody rovnou na obličeji.

Mýdla jsou tuhá, musíte je navlhčit a napěnit štětkou na holení v misce či hrnku. Vychytání ideálního poměru vody je trochu alchymie, a nemusí se povést hned napoprvé. Ale výsledná pěna stojí za to a břit po ní lehce klouže a vidíte, která místa už máte oholena. Mýdla se tradičně používala na holení břitvou, ale hodí se i k holení holítkem nebo elektrickým holicím strojkem.

Mýdlo na holení
Vytvořit správnou konzistenci mýdla vyžaduje cvik

Mléka a krémy na holení

Poslední dva typy přípravků na holení jsou mléka a krémy. Rozdíl mezi nimi spočívá v hutnosti. Krémy jsou hutnější, výživnější a obsahují méně vody než mléka. Některé krémy lze po nanesení na pokožku napěnit, jiná si uchovávají svou krémovou konzistenci. Napěnění je snadné. Mnohem snazší než u mýdla. Stačí nanést na navlhčený obličej a pomocí vlhkých prstů rozmasírovat do pěny.

Mléka i krémy nabízí dobrý skluz, změkčení vousů a intenzivní hydrataci. Spolehlivě zastanou funkci přípravků určených k péči o pleť po holení. Hodí se k holení všech typů vousů za pomocí břitvy, elektrického holicího strojku nebo holítka.

Pokud máte suchou pleť, vyzkoušejte mléko nebo krém na holení.

Jaký přípravek na holení vybrat

Přípravek vybírejte podle typu pleti, hrubosti vousů/chlupů a podle holené partie. Dobře zvolená kosmetika vám zpříjemní holení a zabrání vzniku nežádoucích kožních reakcí po holení.

Podle typu pleti

Přípravky vybírejte podle určení a doporučení výrobce na obalu. Až na pár výjimek nelze obecně říci, zda je některá konzistence lepší pro konkrétní typ pleti než jiná. Nabídka je tak široká, že můžete najít přípravky stejného typu vhodné pro jakýkoliv typ pleti.

  • Mastná a problematická pleť se vyznačuje zvýšenou produkcí mazu, na kterém ulpívají odumřelé částečky kůže a nečistoty. Ty ucpávají póry a způsobují vznik akné. Pokud máte aknózní pleť, zaměřte se na nekomedogenní kosmetiku s antibakteriálními a exfoliačními účinky. Tyto přípravky nezanášejí póry a zbavují pleť od přebytečného mazu a odumřelých částeček pokožky.
  • Suchá pleť naopak trpí nedostatkem mazu a má slabší ochrannou bariéru, snadno se vysuší, je napjatá a svědí. Kosmetické přípravky na suchou pleť by měly intenzivně hydratovat a vyživovat. Z kosmetiky na holení tomu nejlépe odpovídají oleje, mléka a krémy.
  • Normální pleť netrápí pnutí ani mastné zóny, ale i ona ocení během holení výživu a hydrataci.
  • Kosmetika pro všechny typy pleti je neutrální. Nic s ní nezkazíte, ale v každém ohledu se jedná o kompromisní řešení, a nevyrovná se specializovaným přípravkům, které jsou určené konkrétním potřebám pleti.
  • Intolerantní, alergická a citlivá pleť se snadno podráždí a má sklony k zarudnutí. Ideální přípravek na holení je dermatologicky testovaný, bez dráždivých složek, jako je třeba parfemace či alkohol.

Podle partie

Kromě typu pleti přizpůsobte výběr přípravku také partiím, které budete holit. Toto doporučení platí zejména pro dámy. Na holení dámských intimních partií zvolte speciálně navržené přípravky s mírně kyselým pH, které obsahují kyselinu mléčnou. Při holení tak nenarušíte přirozenou rovnováhu ženského těla.

Narušení přirozené mikroflóry během holení má za následek přemnožení nežádoucích bakterií či kvasinek.

Ostatní přípravky na holení pro ženy, které tvoří většinu, slouží primárně k holení nohou, podpaží, rukou a dalších částí těla, výběr konzistence a typu závisí na vašich preferencích a typu pokožky.

I mužské intimní partie si žádají přípravu před holením. Vyhnete se podráždění kůže a nepříjemnému zarůstání chloupků.

Pánové, na holení intimních partií zvolte speciální nebo jemný, dermatologicky testovaný přípravek, který změkčí nepoddajné ochlupení a zároveň nepodráždí citlivou pokožku.

Podle hrubosti vousů

Na hrubost vousů by měli brát ohled hlavně muži. Opravdu tvrdé vousy kladou odpor i těm nejostřejším břitům, zachytávají se způsobují bolestivé tahání. Pokud vaše vousy dosahují kvalit ocelového kartáče, používejte kombinaci speciálního exfoliačního (peelingového) přípravku a gelu na holení, který vousy změkčí a zaručí hladký skluz po pokožce.

Jak holit velmi tvrdé vousy

Začněte speciálním čisticím gelem s exfoliačními účinky, s jehož pomocí zbavíte pokožku a hlavně vousy odumřelých částeček kůže a nečistot, které je obalují a znesnadňují holení.

Pak tvář omyjte teplou vodou a nechejte ji navlhčenou po dobu 2 až 3 minut.

Potom naneste hutný holicí gel se změkčujícími účinky, nechejte ho minimálně 2 minuty působit, pokud výrobce neuvádí jiný interval, a začněte s holením tváří.

Okolí rtů si nechejte až nakonec, gel bude mít dost času na důkladné změkčení vousů.

Péče po holení

Kromě přípravků, které zpříjemňují samotné holení, najdete na trhu i kosmetiku určenou k péči o pokožku po holení. Většinou se jedná o balzámy, krémy a vody po holení, jejichž primární funkcí je zklidnění, zmírnění podráždění a hydratace pokožky. Některé přípravky slibují také zpomalení růstu chloupků, zjemnění jejich struktury a zabránění zarůstání.

Pokud vás trápí zarůstání chloupků nebo jejich rychlé dorůstání, zaměřte se na speciální kosmetiku, která si s tím poradí.

Kdy gel na holení nepomůže

Kromě volby správné kosmetiky má na kvalitu holení vliv mnoho dalších faktorů. Jedním z nejdůležitějších je udržování holicího strojku nebo holítka v dokonalé kondici.

Nikdy nenechávejte holítko po použití ve vaně nebo sprše. Vždy jej řádně očistěte, vysušte a uložte na místo, kde na něj nebude působit vlhkost, která by podpořila tvorbu bakterií.

Červené pupínky po holení
Tyto červené pupínky jsou typickým příznakem podráždění způsobeného nahromaděnými bakteriemi na holítku

To stejné platí o holicích strojcích, ať už se jedná o frézkové, planžetové nebo dámské epilátory či depilátory. Vždy zařízení řádně vymyjte a vyfoukejte všechny nečistoty z holicí hlavy. Některé holicí strojky jsou dodávány s čisticí a nabíjecí stanicí. Která strojek nejen čistí, ale také dezinfikuje. Takové stanice nabízí například Braun 9290cc, nebo Philips S9711. Pokud je pro vás údržba náročná, raději sáhněte po nich.

Shrnutí
Pěna, gel, mýdlo či krém na holení? Jaký přípravek na holení je nejlepší
Název článku
Pěna, gel, mýdlo či krém na holení? Jaký přípravek na holení je nejlepší
Popis
Je lepší používat gel na holení, pěnu nebo mýdlo? Ve skutečnosti záleží vždy na konkrétním výrobku. Každá skupina produktů nabízí různé produkty s ohledem na stav vaší pokožky nebo na partii těla, kterou chcete holit. V toto článku zjistíte, v čem se přípravky na holení liší.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
3.7/5 - (12 hlasování)
© 2024 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
dotazy@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram