blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu

(D)epilace cukrovou pastou: kompletní návod

(D)epilace cukrovou pastou: kompletní návod

Cukrová pasta je lepivá hmota, která se vyrábí svařením cukru, vody a citronové šťávy. Vzhledem připomíná karamel a je 100% přírodní. Dá se dokonce i jíst. K odstraňování chloupků na těle se používá už od dob starověkého Egypta, kde se dodnes těší velké popularitě.

Recenze vybraných produktů

Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 9 února, 2020
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 19 dubna, 2022
Obsah článku
Nejlepší v testu
Purity Vision BioEpil
Test a recenze: epilační cukrová pasta Purity Vision BioEpil
 • Trvanlivá a jednoduchá depilace
 • Zanechá kůži jemnou
 • Velmi dobře těsnící víčko - nenavlhne 
Zobrazit cenu Zobrazit recenzi

V posledních o cukrovou pastu stoupl zájem i v zemích západního světa, protože patří k nejjemnějším epilačním metodám vůbec. Zjistěte, jak funguje v porovnání s jinými způsoby epilace, jak se s ní pracuje a taky jak si ji můžete sami připravit.

Cukrová pasta
Na obrázku cukrová pasta může působit tak, že ji opravdu budete chtít spíše sníst.

Epilace versus depilace

Pokud se chcete zbavit chloupků na delší dobu, musíte se zaměřit na nějakou epilační metodu, která narušuje kořínky a růst chloupků. Na výběr máte vosk, cukrovou pastu, pinzetový epilátor nebo IPL epilátor. Všechny zmíněné, s výjimkou IPL epilátorů, chloupky vytrhávají i s kořínky (spodní část obrázku). Jejich obnova díky tomu trvá mnohem déle a ochlupení roste pomaleji než po depilaci, kdy se vlastně seřezává jen část chloupku (vrchní část obrázku), která je viditelná nad pokožkou. Jestli chcete o jednotlivých metodách vědět víc, podívejte se na podrobnější srovnání depilace, epilace a IPL epilace.

Depilace (nahoře) = seřezávání, epilace (dole) = likvidace včetně kořínku
Depilace (nahoře) = seřezávání, epilace (dole) = likvidace včetně kořínku

Ve spojení s cukrovou pastou se často skloňuje pojem „depilace cukrovou pastou“. Nicméně se jedná o epilaci, protože se chloupky trhají i s kořínky.

Na jiném principu, ale s podobnými výsledky, fungují IPL epilátory. Chloupky sice nevytrhávají, ale ničí je v zárodku. Technologie IPL využívá světelných impulzů a jejich působení na barvivo obsažené v chloupcích (melanin). Melanin absorbuje světelné teplo, které narušuje strukturu a kořínek chloupků. Zásadní pro účinnost této metody je kontrast. IPL epilátory si nejlépe poradí s tmavými chloupky na světlé pokožce. Pokud chcete o této technologii vědět víc, přečtěte si, jak funguje IPL epilátor Philips Lumea.

Jak si stojí cukrová pasta ve srovnání s voskem, epilátorem a IPL epilátorem

Pokud už máte jasno v tom, že chcete dlouhodobější odstranění chloupků neboli epilaci. Je na čase vybrat tu pravou metodu. Když plánujete, že se chloupků budete zbavovat pravidelně, vyplatí se vám investice do epilátoru nebo IPL epilátoru. Nemusíte nic dokupovat ani připravovat, stačí nabít nebo zapojit do sítě a strojek je připraven na neúnavné trhání chloupků. Na občasnou epilaci třeba před dovolenou nebo v létě, kdy jste často v plavkách, je vhodnou metodou vosk nebo cukrová pasta.

Cukrová pasta versus vosk

Vosk i cukrová pasta fungují na stejném principu. Po zahřátí se změní v extrémně lepkavou hmotu, která v sobě po krátkém vychladnutí uzamkne vše, s čím přijde do styku, takže i chloupky. Následným strhnutím se jich zbavíte i s kořínky. Přičemž platí, že vosk je těžší kalibr. Poradí si s těmi nejjemnějšími chloupky. Na jedno trhnutí se zbavíte všeho, co v dané lokalitě rostlo i s tenkou vrstvičkou kůže. Bohužel nejen té odumřelé, ale i živé. Vysoká efektivita je u vosku vykoupena větší bolestivostí a podrážděním.

Cukrové pastě sice občas nějaký ten chloupek unikne, ale zbaví vás jen odumřelých kožních buněk. Stejně jako peeling. Je možné, že epilaci cukrovou pastu budete muset zopakovat, ale odměnou vám bude krásně hladká kůže bez podráždění.

Cukrová pasta versus epilátor

Klasický epilátor chloupky vytrhává. Ošetření je pro některé ženy bolestivé, ale po častějším používání se chloupky zjemní a epilace je příjemnější. Výhodou epilátoru je, že nemusíte nic dokupovat ani připravovat. Stačí zapnout a můžete jít na věc. Bez ulepených prstů a nádobek.

Ve srovnání s cukrovou pastou je použití epilátoru bolestivější, a ne každá žena si s jeho pomocí troufne na odstranění chloupků v podpaží nebo v oblasti třísel. S epilátorem na tělo je často problematické vytrhání jemných chloupků na obličeji. K tomu účelu je potřeba jemnější epilátor na obličej. Cukrová pasta působí ve srovnání s klasickým epilátorem antibakteriálně a pokožku v jednom kroku ošetřuje a vyživuje. Velkou výhodou je také rychlost. V oblasti třísel a v podpaží, kde se ženy epilátoru často vyhýbají kvůli bolesti a pomalému postupu, je rychlá epilace cukrovou pastou mnohem snesitelnější.

Cukrová pasta versus IPL epilátor

Odstraňování chloupků pomocí IPL epilátoru je drahý špás a výsledek není okamžitý, ale vydrží týdny a je bezbolestný. Záblesky světla ničí kořínky chloupků, které jsou zrovna v růstové fázi, což v praxi znamená, že za 1-2 týdny vypadnou. Všechny chloupky v dané lokalitě nemají růstovou fázi ve stejnou chvíli. Rostou takříkajíc na směny. IPL epilaci musíte po pár týdnech opakovat. K viditelnému úbytku chloupků se propracujete po 4-5 použitích.

Pokud se bojíte bolesti nebo je vaše pokožka extrémně citlivá, ale i tak se chcete chloupků zbavit na delší dobu, zainvestujte do IPL epilátoru. V případě, že chcete okamžitý výsledek, vaše chloupky jsou velmi světlé (světle blond, zrzavé, bílé) nebo nechcete utratit za epilátor tolik peněz, sáhněte po cukrové pastě, je jednou z nejšetrnějších a nejméně bolestivých epilačních metod.

Nejlevnější IPL epilátor stojí více než 2 000 Kč. Za kvalitní model od ověřeného výrobce zaplatíte více než 5 000 Kč.

Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého
Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého

Srovnávací test IPL epilátorů

Zobrazit cenu

Výhody a nevýhody cukrové pasty

Výhody cukrové pasty 

 • Odstraňuje chloupky všech barev.
 • Zároveň slouží jako jemný peeling. Zbavuje pokožku odumřelých kožních buněk.
 • Cukrovou pastu si můžete s minimálními náklady vyrobit i sami doma.
 • Je 100% přírodní a ekologická.
 • Lze s ní epilovat i ta nejcitlivější místa na těle, jako je podpaží, obličej a třísla.
 • Po pravidelné epilaci se chloupky zjemní a porostou řidčeji.
 • Cukrová pasta působí antibakteriálně. Po epilaci se netvoří pupínky a zarudnutí zmizí do 1-2 hodin po aplikaci.
 • Variabilní možnosti použití.

Nevýhody cukrové pasty

 • Přivnějších teplotách přesahujících 35 °C pasta na kůži pomaleji a hůř tuhne. Nefunguje, jak by měla.
 • Ideální délka chloupků při aplikaci cukrové pasty je 4 mm. U delších je epilace bolestivější. U kratších nemusí být tak efektivní.
 • Ulepená aplikace.
Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení
Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení

Recenze cukrové pasta Purity Vision Bioepil

Zobrazit cenu

(Ne)výhody kupovaných a domácích cukrových past

Cukrovou pastu si můžete vyrobit i sami doma. Je to mnohem levnější než nákup hotové pasty. Suroviny jsou dostupné a postup je jednoduchý, ale upozorňujeme, že výroba je dost ulepená, a ne vždy vyjde. Problém bývá s dosažením správné konzistence.

Na epilaci celého těla (nohy, podpaží, třísla, obličej) potřebujete 60-100 g cukrové pasty. Záleží na použité metodě, zručnosti a hustotě ochlupení.

Abyste konzistenci vychytali, měli byste se na funkční cukrovou pastu aspoň podívat a v ideálním případě si ji i vyzkoušet. Před výrobou si kupte hotovou pastu, zajděte si na cukrovou epilaci ke kosmetičce nebo si ji vyzkoušejte třeba u kamarádky. Získáte představu, jak má se má výsledný produkt chovat a jak má vypadat.

Konzistence cukrové pasty hraje z hlediska její použitelnosti klíčovou roli.
Konzistence cukrové pasty hraje z hlediska její použitelnosti klíčovou roli.

V zahraničních a občas i v tuzemských salonech krásy se epilace cukrovou pastou skrývá pod názvem body sugaring. 

Kupované cukrové pasty jsou dražší než ty vlastnoručně vyrobené. S domácí cukrovou pastou ušetříte 150-250 Kč, ale nemáte 100% jistotu, že se vám výroba povede na první dobrou. Nicméně cena potřebných surovin je zanedbatelná.

U koupené cukrové pasty víte, do čeho jdete. 

Recept na výrobu cukrové pasty

K výrobě cukrové pasty budete potřebovat vyšší tlustostěnný hrnec, vařečku a čistou nádobku, do níž výsledný produkt přelijete, ideální je zavařovačka nebo plastový kelímek, který lze zahřívat v mikrovlnce nebo ve vodní lázni. Nádobku před naplněním důkladně vymyjte nebo vyvařte. Podobně jako sklenice na zavařování. Pokud chcete jen jednu várku na okamžité použití, nádobku nepotřebujete. Pastu zpracujete na talíři pomocí lžičky.

Hrnec zvolte raději větší s vysokým okrajem. Bublající cukrová hmota dost prská a uklízet ulepený sporák a jeho široké okolí není žádná lahoda.

Na základní cukrovou pastu potřebujete:

 • 2 hrnky cukru krystal, 
 • ¼ hrnku přecezené šťávy z citronu,
 • ¼ hrnku vody.
Suroviny pro výrobu cukrové pasty: voda, cukr, citronová šťáva.
Suroviny pro výrobu cukrové pasty: voda, cukr, citronová šťáva.

Pastu lze připravovat i s větším množstvím vody, ale vaření trvá déle a je těžší odhadnout funkční konzistenci.

Recepturu můžete obohatit ještě o pár kapek tea tree olejíčku, který chladí a zároveň působí antibakteriálně. Pokud chcete pokožku vyživit, přidejte lžíci medu, ale až po stáhnutí směsi z plamene.

Cukrová pasta k uskladnění

Všechny suroviny vložte do hrnce a za pravidelného míchání směs zahřívejte na mírném plameni, přiveďte k varu a vařte, než zhoustne a chytne zlatavě hnědou barvu. Vroucí směs hodně pění a probublává. Až lehce nahnědlá směs trochu zhoustne, vypněte ohřev a počkejte, než vychladne. Vlažnou cukrovou pastu vlijte do připravené nádoby. Nechejte úplně vychladnou a uzavřete. Teplou směs nezavírejte, zapařila by se.

Ulepený hrnec, vařečku a všechno, co jste k přípravě použili, odmočte. Cukr se ve vodě rozpustí a mytí nebude taková dřina.

Cukrová pasta k okamžitému použití

Množství surovin snižte na ⅓ a zpracujte stejně jako v předchozím receptu. Připravte si lžíci a velký plochý talíř, na který nalijete trochu studené vody. Na navlhčený talíř nalejte rozehřátou cukrovou směs. Nechejte ji přibližně 15 sekund ležet a pak ji postupně seškrábávejte lžící. Postupujte od krajů ke středu. Směs propracovávejte lžící tak dlouho, dokud nevychladne natolik, abyste ji mohli vzít do rukou.

Během zpracování nezapomeňte na vodu. Bez ní by pasta nezískala svou pružnost a pevně by se přilepila k talíři, rukám a ke všemu, s čím by přišla do styku.

Ruce si před manipulací navlhčete studenou vodou (můžete použít i rukavice). Směs natahujte a překládejte tak, aby z ní vznikla neprůhledná pasta s bělavým, lehce perleťovým povrchem. Během manipulace si ruce neustále namáčejte studenou vodou. S takto připravenou pastou se můžete hned vrhnout na odstraňování chloupků.

Voda je klíčová pro dosažení správné konzistence.

Epilace cukrovou pastou krok po kroku

Chloupky se dají pomocí domácí i kupované cukrové pasty odstranit 3 způsoby. Všechny 3 mají stejné první dva kroky. Přípravu cukrové pasty a pokožky. Ideální frekvence pro pravidelnou epilaci cukrovou pastou je 2-3 týdny.

 1. Příprava pasty
  • Pastu zahřejte přibližně na 40 stupňů. V mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni. Při zahřívání v mikrovlnce postupujte opatrně a během ohřevu pastu kontrolujte. Pokud zvolíte vodní lázeň, pastu dobře uzavřete a až pak nádobu ponořte do vody a zahřívejte. Pasta nesmí při nanášení pálit, měla by mít příjemnou tělesnou teplotu.
 2. Příprava pokožky
  • Před odstraňováním chloupků, zbavte pokožku nečistot, přebytečného mazu a vlhkosti. Nakonec ji dočistěte pleťovým tonikem a důkladně osušte.
 3. Výběr techniky
  • Dalším krokem je výběr techniky: koulení kuličky, roztírání pasty prsty, kombinace pasty a depilačních pásek.
 4. Koulení kuličky: jednoduché, ale ne příliš účinné
  • Technika koulení kuličky nevyžaduje žádnou zručnost, ale je nejméně účinná. Hodí se na jemné chloupky na menších plochách třeba na tváři. Naberte si malé množství cukrové pasty, vytvořte z ní kuličku o velikosti lískového ořechu a pomocí prstů ji válejte po místě, kde se chcete zbavit chloupků. Počítejte s tím, že po jednom místě budete muset přejet vícekrát, a ani tak se možná nezbavíte všech chloupků.
 5. Roztírání pasty prsty: úsporná, efektivní, ale chce to cvik
  • Tato metoda o dost účinnější, ale musíte chytit do ruky ten správný grif. Pastu nanášíte jen pomocí prstů. Proti směru růstu chloupků. Necháte pár vteřin ztuhnout. Pasta tak pevně sevře i jemnější chloupky. Pak uchopte jednu stranu cukrového pásu a rychle strhněte ve směru růstu chloupků. Vodorovně s pokožkou. Použitá pasta se dá použít vícekrát. Můžete ji nanášet znovu a znovu, dokud bude lepit.
 6. Kombinace pasty a depilačních pásek: sázka na jistotu, větší spotřeba pasty
  • Pokud s cukrovou pastou nemáte zkušenosti, ale chcete hned vidět výsledky, vsaďte na jistotu. Rozehřátou cukrovou pastu nanášejte pomocí dřevěné nebo kosmetické špachtle proti směru růstu chloupků. Pak na ni přiložte depilační pásek. Ten může být textilní nebo papírový. Lehce přitiskněte a vyhlaďte, aby dobře přilnul k pastě. Pak uchopte okraj a švihem strhněte. Opět vodorovně. Ve směru růstu chloupků. Pokud nechcete investovat do depilačních pásků, můžete použít běžný kancelářský papír nebo obvaz. Obvaz nastříhejte na kousky a na pastu ho přiložte tak, aby ve směru růstu chloupků ležel méně pružnou stranou. V opačném směru je příliš pružný, a odtržení by se nepovedlo.
 7. Ošetření pokožky po cukrové epilaci
  • Po odstranění chloupků cukrovou pastou bývá pokožka podrážděná, zarudlá. Někdy dokonce i trošku pálí. Omyjte ji vlažnou vodou od zbytků cukru a ošetřete ji nejlépe gelem s aloe vera, který chladí, a navíc má zklidňující a regenerační účinky. Pokud chcete, můžete do gelu kápnout pár kapek éterického tee tree oleje neboli oleje z čajovníku australského.
Oblíbená metoda roztírání prsty: 1) pomalým pohybem a jemným tlakem pastu rozetřete proti směru růstu chloupků, 2) rychlým pohybem zpět chloupky vytrhnete.
Oblíbená metoda roztírání prsty: 1) pomalým pohybem a jemným tlakem pastu rozetřete proti směru růstu chloupků, 2) rychlým pohybem zpět chloupky vytrhnete.

Pro lepší představu, jak k epilaci cukrovou pastou přistupovat, poslouží video níže.

Cukrovou pastu ať už s depilačními pásky nebo bez nich strhávejte vodorovně s pokožkou. Ve směru růstu chloupků. Nikdy ne kolmo od pokožky. Způsobili byste si modřiny.

Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení
Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení

Recenze cukrové pasta Purity Vision Bioepil

Zobrazit cenu

Shrnutí
(D)epilace cukrovou pastou: kompletní návod
Název článku
(D)epilace cukrovou pastou: kompletní návod
Popis
Všechno co potřebujete vědět o epilaci cukrovou pastou. Návod na výrobu i na samotnou epilaci. Porovnaní s jinými epilačními metodami jako jsou pinzetové epilatýr, IPL epilátory neboi klasický vosk používaný v kosmetických salonech.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
4.6/5 - (8 hlasování)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram