blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu

Test a recenze: holicí strojek Braun Series 9 9290cc Clean&Charge Wet&Dry

Silné stránky
 • Vysoká kvalita holení
 • Holení na sucho i mokro
 • Nabíjecí a čistící stanice
 • Cestovní pouzdro
Slabé stránky
 • Kvalita zastřihovače jako u nižších modelů
 • Manuální čištění je piplačka
Celkové hodnocení
4.5/5
Kde zakoupit

Braun 9290cc je vhodnou volbou pro pány s citlivou pokožkou nebo přiléhajícími vousy. Při holiení poskytuje Series 9 velmi vysoký komfort. Rychlejší a důkladnější oholení budete hledat u jiných planžetových holicích strojků jenom stěží. Pokud si potrpíte na to nejlepší, tak věřte, že vlajková loď značky Braun tím nejlepším v dané kategorii holicích strojků skutečně je.

Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 19 listopadu, 2017
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 29 července, 2022
Braun Series 9 9290cc
 • Vysoká kvalita holení
 • Holení na sucho i mokro
 • Nabíjecí a čistící stanice
 • Cestovní pouzdro
Hodnocení
4.5/5
Kde zakoupit

Braun je dobře známý německý výrobce pánských i dámských bezdrátových elektrických holicích strojků. Tuto značku jistě znáte, víte ale, že Braun je také největší světový výrobce holicích strojků s planžetovou holicí hlavou?

Pokud očekáváte maximální péči a jedinečný pocit z holení, určitě budete chtít vyzkoušet holicí strojek Braun Series 9 9290cc. Jak ale takový strojek vyzkoušet? Ano, máte pravdu. Z hygienických důvodů je to problematické jak pro zákazníka, tak pro prodejce. Nemusíte však váhat. V této recenzi se dozvíte vše podstatné.

Příslušenství

V této třídě holicích strojků jistě očekáváte pestré příslušenství, úplně tak tomu není. V balení nenaleznete nic nestandardního, kromě automatické čistící stanice. Nemusíte však zoufat, strojek si kupujete kvůli jeho schopnostem, ne kvůli tomu, kolik plastových nesmyslů (které nikdy nevyužijete) s ním dostanete.

Obsah balení:

 • holicí strojek Braun Series 9 9290cc,
 • automatická čistící a napájecí stanice,
 • zásobník do čistící stanice 1x,
 • napájecí kabel,
 • tvrdé cestovní pouzdro,
 • čistící štěteček,
 • uživatelský manuál.
Obsah balení Braun Series 9 9290cc
Obsah balení Braun Series 9 9290cc

Funkce holicího strojku Braun Series 9 9290cc

Funkcí na tomto prémiovém, technologicky nejpokročilejším zařízení nalezneme opravdu mnoho. Představíme si tedy pouze ty nejdůležitější z nich.

Čtyři individuální holicí prvky

Oproti ostatním řadám strojků Braun má tento typ strojku holicí hlavu se čtyřmi holicími elementy, které se pohybují. Navíc se také pohybuje samotná hlava strojku, která disponuje také vibrační funkcí.

 • Dva planžetové holicí prvky, které využívají šestiúhelníkovou perforaci. Tento tvar v porovnání s kulatou perforací zachytí více vousů a efektivněji využije plochu.
 • Prvek "HyperLift & Cut" (zvednout a zastřihnout) je novinkou řady 9. Tento holicí element umožňuje holení vousů, které jsou přilnuté k pokožce. Jak již z názvu vyplívá tím, že vousy zvedne od pokožky a následně zkrátí. HyperLift & Cut je na hlavě holicího strojku snadno rozeznatelný. Je zlatý. Této barvy je dosaženo speciální anti-korozní ochranou, která zajišťuje ostrost a stálost materiálu.
 • "Direct & Cut" zachytí neposedné vousy, které rostou různými směry.
Čtyři prvky holicí hlavy v praxi.
Čtyři prvky holicí hlavy v praxi.

Braun v některých reklamních materiálech uvádí, že holicí hlava obsahuje ne 4 holicí prvky, ale 5. Není to tak úplně pravda, pokud za holicí prvek nepovažujete chránič pokožky. Tento chránič je vlastně kousek vyčnívajícího kovu, který podporuje lepší chod po pokožce a chrání vaši pokožku před zraněním od holicí hlavy. Na holicí hlavě se nachází mezi "Direct & Cut" a planžetou.

SyncroSonic Technology

Se Series 9 se Braun zbavil možnosti personalizace, kterou jsme mohli spatřit u Series 7. Personalizace spočívala v tom, že si uživatel mohl zvolit výkon strojku, na základě oblasti, ve které se s holicí hlavou zrovna nachází. Tato funkcionalita byla na řadě 7 poměrně zbytečná. Braun ukázal, že si myslí totéž.

Namísto toho inženýři implementovali technologii zvanou SyncroSonic. Tato technologie dokáže rozpoznat hustotu vousů a přizpůsobit výkon zcela automaticky. S touto funkcí se můžete setkat také u high-end holicích strojků značky Panasonic. Osobně bych preferoval plný výkon strojku po celou dobu použití, bez ohledu na hustotu vousů.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

V implementaci SyncroSonic technologie jsme nepozorovali žádný výrazný přínos. Její absence by tak alespoň mohla sesadit cenu o něco níže.

10D flexibilní holicí systém

Podle tvrzení Braunu lze holicí hlavu polohovat až v 10 směrech. Nemám tušení, jak Braun přišel na číslo 10. Můžu vám však s čistým svědomím sdělit, že polohovací hlava je něco, co skutečně funguje. A co víc, u žádného jiného planžetového holicího strojku v současné době pravděpodobně nenajdete lepší řešení polohovací holicí hlavy. Navíc můžete holicí hlavu zamknout v konkrétní poloze, abyste dosáhli lepší přesnosti při holení.

Vodotěsnost a wet & dry

Už z názvu jasně vyplývá, že strojek umožňuje jak suché, tak mokré holení. Co z názvu neodhadnete je, že strojek můžete ponořit až do 5 m hloubky. Dá se tedy hovořit o jisté vodotěsnosti. Zbytečně ale nepokoušejte štěstí, za neuznané reklamace totiž neručíme. Pokud se tedy s holicím strojkem nehodláte potápět, ale oceníte možnost holení ve sprše či údržbu oplachem pod proudem vody, tak tuto vlastnost jistě oceníte.

Automatická čistící stanice

Vzhledem k tomu, že tato recenze se zaměřuje na model Braun Series 9 9290cc, nesmíme opomenout čistící stanici.

Dejte však při nákupu pozor. Modelová jména 92xxcc disponují čistící stanicí, kdežto 92xxs nikoli.

Ano, CC v názvu modelu představuje onu čistící stanici (Clean & Charge).

Ostatní funkce

Kromě výše uvedených, Braun Series 9 nabízí další, poměrně standardní funkce, jako jsou:

 • zastřihovač,
 • cestovní zámek,
 • rychlonabíjení (během 5 minut se strojek nabije na jedno oholení),
 • LED displej s indikací stavu baterie.

Některé z těchto funkcí si ukážeme dále v recenzi podrobněji.

Kvalita zpracování a ergonomie

Starší řada Braun Series 7 měla holicí hlavu z kovu. Panasonic Arc 5 tělo z úžasného kartáčovaného hliníku.

Byl jsem celkem zaskočený ze zjištění, že se Braun rozhodl použít plast pro Series 9. V této třídě? Smutné.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

Alespoň Braun vyhotovil u modelu 9290cc hlavní stříbrnou část madla v matném provedení. V porovnání s lesklým chromem v případě modelů 9095 a 9295cc vypadá holicí strojek nejen lépe, ale není tolik náchylný k otiskům prstů a nečistotám. Pořád zde ale nalezneme lesklé stříbrné plochy v okolí vypínacího tlačítka a prakticky na celé holicí hlavě.

Design je subjektivní záležitostí. Můj názor je ale ten, že Braun Series 9 je velmi povedený kousek. Kdyby měl kovové tělo, nebylo by mu co vytknout. Absence kovu nahrává hmotnosti holicího strojku. Ten je až překvapivě lehký a skvěle se s ním manipuluje. Ani horní část s vyšším obvodem není žádnou překážkou.

Zadní, pogumovaná část holicího strojku poskytne spolehlivé držení.
Zadní, pogumovaná část holicího strojku poskytne spolehlivé držení.

Díky gumovému povrchu na zadní části těla strojku je Braun Series 9 dobře vyvážený a také bezpečný. Nijak neklouže a uchopíte jej s naprostou jistotou. Zastřihovač na zadní části je tímto materiálem pokrytý taktéž. O to snáze jej vysunete. Osobně bych preferoval rozšířit gumový povrch také na přední část holicího strojku, jako to mu bylo u Braun Series 5.

V přední části holicího strojku je zabudovaný LED displej, tlačítko ON/OFF, které také plní při dlouhém stisknutí roli cestovního zámku. Dominantou z ovládacích prvků je přepínač na uzamykání holicí hlavy.

Holicí hlavu lze uzamknout v 5 různých pozicích, což umožní přesné holení v těsných prostorech. Uzamknutí docílíte stlačením přepínače směrem dolů. Mechanismus uzamykatelné hlavy prodělal v porovnání s řadou Series 7 razantní změnu. Mechanismus Series 7 byl poměrně zranitelný při vyvinutí většího tlaku na uzamčenou hlavou, u Series 9 by vám toto nebezpečí hrozit nemělo.

Negativem polohovatelné hlavy je samotný přepínač, který je navzdory pokrytí důlky, kluzký. Pokud se holíte zpravidla na sucho, nebude to problém, v jiném případě si připravte více síly a trpělivosti. Pogumovaný přepínač Series 5 byl v tomto ohledu výrazně lepší.

Na zadní straně strojku naleznete především zastřihovač a kovové piny, které slouží k nabíjení pomocí nabíjecí stanice. Pocit z vysouvání zastřihovače je velmi příjemný. Ve vysunuté pozici těsně míjí holicí hlavu V případě že vysouváte zastřihovač, který má v cestě holicí hlavu (jejíž rozsah pohybu je poměrně velký), automaticky dojde vysunutí a zastřihovač do holicí hlavy nenarazí.

Za tento detail si Braun zaslouží velkou pochvalu. Holicí hlava, neboli kazeta je vysoce kvalitní a krásně zapadá na své místo. Je ji zároveň jednoduché ze strojku vyjmout stisknutím dvou tlačítek na boku holicí hlavy. Musím však zmínit, že se objevilo dost případů, kdy se Series 9 holicí hlava rozpadla již po pár měsících použití. Viníkem je v těchto případech zpravidla prvek "HyperLift & Cut".

Braun si byl této chyby vědom a napravil ji již ve výrobě, nové holicí hlavy ve zlaté barvě by tak měly být zcela bezpečné, na rozdíl od modrých.

Pouzdro modelu Braun Series 9 9290cc je opravdu kvalitní
Pouzdro modelu Braun Series 9 9290cc je opravdu kvalitní

Cestovní pouzdro je vyrobené. Navíc je příjemné, že jej Braun standardně dodává i k modelům nižších řad, jako je například Series 5. Pouzdro poskytuje skvělou ochranu, vypadá dobře a cítíte z něj kvalitu.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

Celkový dojem z kvality zpracování a ergonomie Braun Series 9 9290cc je poměrně přesvědčivý, osobně bych však očekával od vlajkové lodi více. Hlavně co se týče použití kovu a také méně kýčovitých pochromovaných částí.

Německá kvalita

Obáváte se méně kvalitních výrobků z Číny či Indie? V případě modelu Braun 9290cc nemusíte. Vlajkový model značky je vyráběn v Německu, ostatně jako ostatní modely z portfolia značky.

Výdrž na baterii a nabíjení

Starší verze Series 9, například 9009cc umožňovaly holení s připojeným napájecím kabelem. Nenabízely však funkci Wet & dry, jako je tomu u 9290cc.

Braun Series 9 9290cc z bezpečnostních důvodů tak neumožňuje nabíjení při holení.

Pro jedince s citlivou pokožkou a mokrými dlaněmi dobrá zpráva, strojek je nezabije! Pokud se holíte zpravidla na sucho, zoufat nemusíte. Výdrž strojku na baterii je excelentní. Pokud se vám i přesto vybije, díky rychlonabíjení ho během 5 minut dobijete a vydrží vám na jedno oholení.

Model 9290cc vydržel při testu zpravidla 10 a více holení na jedno plné nabití, což je velmi dobré. Nabíjení samotné je poměrně rychlou záležitostí. Za 60 minut je baterie nabita na 100 %. Stojek můžete nabíjet připojením napájecího kabelu, nebo vložením do stanice. Úroveň stavu baterie při nabíjení indikují blikající LED diody v 5 úrovních (každá z nich tak představuje 20 %.

Náhlého vybití baterie se bát nemusíte, Braun Series 9 indikuje posledních 9 minut.
Náhlého vybití baterie se bát nemusíte, Braun Series 9 indikuje posledních 9 minut.

Skvělou funkcí je odpočítávání času, při nízké úrovni nabití. Strojek zobrazí zbývající čas na holení od 9 minut, do úplného vybití baterie. Vy tak nezůstanete s jednou tváří oholenou, s druhou však nikoli.

Holení

Nyní přecházíme k nejdůležitější části této recenze. Pojďme si říct, jak strojek vlastně holí a co můžete při jeho používání očekávat. Braun Series 9 9290cc jsem používal po dobu 4 týdnů jak pro denní holení, holení každý druhý den a ob dva dny. Navzdory citlivé pokožce jsem většinu času využíval suché holení, nicméně pro účely recenze jsem nemohl vynechat holení s pěnou. A jak strojek vlastně holí?

Upřímně, můžu říct, že Braun Series 9 9290cc poskytuje jedno z nejpříjemnějších a nejkomfortnějších oholení ze všech elektrických holicích strojků, které jsem zatím měl možnost vyzkoušet.

Důkladnost oholení

Opět mohu potvrdit výše uvedené. Důkladnost oholení je výborná, asi jedna z nejlepších, jakou můžete po elektrickém holicím strojku dneška chtít. Řekl bych, že Panasonic Arc 5 je na tom možná o něco lépe, rozdíl byl v mém případě ovšem tak těsný, že s jistotou a zvážením toho, že jsme každý jiný, to říct opravdu nemohu. Při holení jsem samozřejmě nijak netlačil a přes citlivá místa jsem holicí strojkem přejel pouze jednou. Takto výborných výsledků strojek dosahuje při maximálně komfortním použití.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

Pro mě osobně je velice obtížné oholit oblast nad horním rtem, kde mám vousy husté a tvrdé. Často zde musím s jinými strojky pobýt delší dobu a vyvinout dostatečný tlak, abych dosáhl alespoň nějakého výsledku. Nicméně s 9290cc šlo všechno komfortně a hladce, žádné tlačení čí mnohačetné přejíždění sem a tam. Důkladné oholení bez jakéhokoli diskomfortu.

Komfort

Co se komfortu týče, Series 9 9290cc je třída sama pro sebe. Series 7 není zlá, nicméně se Series 9 jsem subjektivně pociťoval více plynulosti, rychlejší a příjemnější holení. Braun výsledku dosáhl kombinací několika faktorů jako například zvýšeným výkonem a také tím, že planžety zůstávají poměrně chladné navzdory delší době holení.

Dlouhé, přiléhavé vousy? Žádný problém

Dalším překvapení pro mě bylo, jak dobře si Series 9 poradí s dlouhými vousy, které přiléhají k pokožce. Takto problematickou oblast mám především v oblasti krku, kde mi rostou vousy v různých směrech a ještě navíc jsou přilepeny na kůži. Tento holicí strojek si s tím však poradil zatím nejlépe, ze strojků, s kterými jsem měl doposud zkušenosti. Nechci se příliš opakovat, ale je to tak.

A co se týče přiléhavých vousů? To je achilovka většiny elektrických holicích strojků, ne však Braun Sereis 9 9290cc!

Se strojkem jsem nezažil žádné tahání, zakusování, štípání (jak chcete) ani mezi dvěma či třemi dny mezi holením. Výborná efektivita zachytávání neposedných vousů je také jeden z důvodů, proč strojek vydrží i více než 10 holících cyklů. Jednoduše to stihnete velmi rychle. Poté zde máme 4 masivní prvky holicí hlavy viz. úvodní sekce recenze.

Vyjma posledního Arc 5 ES-LV9N má Series 9 pravděpodobně nejlepší implementaci pružné holicí hlavy. Ta funguje bezchybně a umožňuje držet neustálý kontakt s pokožkou, i když máte výraznější rysy. Při holení čelistí či brady budete v porovnání s jinými holicími strojky cítit skutečný rozdíl, to vám můžu garantovat.

Řada Series 9 je poměrně tichá a nijak zásadně nevibruje, rozhodně ne tak, jako Series 5. Hladký chod tak něco přidá na komfortu, ale především budete mít pocit, že ty peníze stály za to.

Orientace holicí hlavy, záleží na tom?

Možná jste to nevěděli, ale holicí kazeta jde na modely Series 9 nasadit ve dvou různých orientacích.

Má orientace holicí hlavy vliv na výkon při holení?
Má orientace holicí hlavy vliv na výkon při holení?

Což mě přivádí k otázce, zda-li má orientace vliv na výkon při holení? Braun říká, že ne. V některých zdrojích se můžete dočíst, že ano. Musím to tedy vyzkoušet sám. Abych to zjistil, oholil jsem si půlku tváře nastavením č. 1, poté otočil kazetu o 180° a druhou půlku tváře oholil nastavením č. 2. K mému překvapení jsem pozoroval rozdíl. Nebyl sice velký, ale s nastavením, kdy se HyperLif & Cut nacházel ve vyšší pozici na strojku (nastavení č. 2) jsem pociťoval, že holení je plynulejší a strojek efektivněji zachytává delší, přiléhavé vousy. Každopádně na výsledek může mít vliv řada faktorů a rozhodně si jednotlivé scénáře holení vyzkoušejte sami na sobě. Osobně bych ani nebyl překvapen, kdybyste rozdíl nepozorovali.

Zastřihovač

Zastřihovač u modelu 9290cc ve mě vyvolává smíšené pocity. Líbí se mi jeho pozice. Vysouvání a zasouvání funguje krásně plynule a je také adekvátně široký. Ve vysunuté poloze vyčnívá nad holicí hlavu, což jistě oceníte. Díky tomu můžete vidět, co se snažíte zastříhnout a nic vám ve výhledu nepřekáží.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

Bohužel zastřihovačem musím danou oblast ošetřit vícekrát, než dosáhnu požadovaného výsledku. Je snad tupý?

Zpravidla zastřihovač používám k úpravě kotlet a okolí. S 9290cc to však vyžaduje kus práce. Zjistil jsem, že Braun Series 3 a 5 jsou na tom zrovna tak, jako Series 9. Nejedná se o důvod, proč bych si strojek nekoupil, ale zastřihovač by i tak mohl být mnohem lepší, než je.

Mokré holení s 9290cc

Osobně preferuji mokré holení před suchým. Většinou tak docílím lepšího výsledku a také méně bolestivého a plynulejšího průběhu. Jelikož je ale Braun Series 9 nadstandardně komfortní a poskytuje překvapivě důkladné oholení, používal jsem jej většinou na suché holení.

V případě mokrého holení u tohoto konkrétního holicího strojku jsem pociťoval opravdu vynikající komfort i důkladnost, nicméně v mém případě byl rozdíl v porovnání se suchým holením zanedbatelný. Zanedbatelný rozdíl tak převážil vyšší starostlivost při holení s gelem. Je to poměrně neobvyklé, zpravidla totiž dosahuji lepších výsledků při mokrém holení. Zejména pak s holicími strojky Panasonic a Philips. Bude to však hlavně z toho důvodu, že Braun je daleko komfortnější.

Výsledkem je tedy to, že při používání holicího strojku 9290cc nepotřebuji pěnu či gel na holení.

Je zde ovšem další důvod, proč raději zůstávám u suchého holení, o tom vám povím v další části recenze.

Čištění a údržba

Název modelu nesoucí cc napovídá, že se strojkem dostanete automatickou čistící a nabíjecí stanici (Clean & Charge).

Ve výsledku tak máte dvě možnosti, jak Series 9 čistit:

 • automatické čištění,
 • manuální čištění.

Jednoduché, že? Pojďme tedy začít s auto-čištěním.

Automatické čištění

Dodávaná stanice je pro řadu Braun Series 9 specifická. Společně se Series 3, 5 nebo 7 obdržíte odlišnou stanici. Stanice pro všechny modelové řady podporují stejné čistící náplně. Jednotka pro Series 9 však navíc disponuje vestavěným větrákem pro sušení holicího strojku. Řada Series 7 využívá indukčního tepla, zatímco Series 3 a 5 nedisponují žádnou aktivní technologií pro sušení, logicky je tak jejich čistící proces zdlouhavější.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5

Čistící stanice tedy nejen čistí, ale také suší, nabíjí a promazává vaši vlajkovou loď od značky Braun.

Pojďme se tedy na čistící stanici, která je s modelem 9290cc standardně dodávaná, podívat blíže.

Design čisticí stanice je výborná, dokud se holíte na sucho.
Design čisticí stanice je výborná, dokud se holíte na sucho.

Po designové stránce je stanice velmi podobná té, kterou dostanete společně se Series 5. Což na první pohled nedává moc smysl, protože se jedná o dvě odlišné kategorie holicích strojků, co se ceny i výkonu týče. Nicméně tyto modelové řady jsou si velmi podobné jak designem, tak proporčně. Proto výrobce učinil, jak učinil.

Na stanici nalezneme hlavní tlačítko, jehož stiskem spustíme čistící a sušící proces. Nad tímto tlačítkem zároveň naleznete jednoduché vysvětlivky, jak by jste stanici měli a neměli používat. Jednoduše byste neměli stanici používat pokud z hlavice odkapává voda nebo pěna.

Myslíte, že je to trošku zvláštní u strojku s funkcí Wet & Dry? Máte pravdu. Dle mého názoru se jedná o docela zásadní nevýhodu. Co tím chce Braun říct?

Pokud používáte stojek ve sprše, nebo jste při holení použili krém, pěnu, gel, nebo cokoli podobného, musíte holicí strojek nejprve manuálně umýt a usušit, než jej vložíte do čistící stanice. Smutné.

Pěna či gel by mohly stanici poškodit, proto budete muset toto martýrium podstupovat neustále dokola. Sušení navíc není otázkou vteřin. Vzhledem k tomu, jak komplikovaná holicí hlava je, utření ubrouskem nepřipadá v úvahu. Čistící stanice výrobců Philips či Panasonic mají v tomto ohledu výraznou výhodu, nic z výše uvedeného pro ně totiž neplatí.

Manuální údržba pro vás nebude překážkou, pokud se holíte suchou metodou. V jiném případě zvažte Philips nebo Panasonic, opravdu to za to nestojí.

Zpět ale k čistící stanici. Základnu, kde se nachází čistící náplň otevřete tlačítkem na zadní části společně s vysunutím stanice směrem nahoru. Průhlednou plastovou nádobku vysunete taktéž, jen směrem dozadu. Při instalaci nové náplně nezapomeňte odstranit plastové víčko.

Výměnu náplně zvládnete levou zadní.
Výměnu náplně zvládnete levou zadní.

Poté stanici zavřete, připojíte kabel a vše funguje. Teď už jen stačí zasunout strojek na své místo. Čistící cyklus je velmi krátký, zabere lehce přes 2 minuty. Během této doby dojde k:

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5
 • automatickému zapnutí strojku,
 • aplikaci čistící a mazací kapaliny uvnitř holicí hlavy z důvodu odstranění nečistot a ústřižků,
 • vypnutí strojku.

Braun Series 9 9290cc vám sám řekne, když bude chtít vyčistit. Tato potřeba je indikována rozsvícením kapek vody na samotném strojku. Stanice vyhodnocuje stav strojku, na jehož základě volí příslušný mód čistění: krátký, běžný nebo mód s vysokou intenzitou.

Zvolený program je opět symbolizují kapky vody, pro změnu na samotné stanici:

 • krátký - jedna kapka,
 • běžný - dvě kapky,
 • mód s vysokou intenzitou - tři kapky.

Navzdory této "umělé inteligenci" moje stanice nezvolila nikdy jiný režim než režim s vysokou intenzitou. A to ani v případě, že jsem předtím provedl manuální čištění. Režim čištění s vysokou intenzitou nicméně trvá okolo 3 minut, nejedná se tedy o žádný problém, alespoň v mých očích.

Jistě vás potěší parfemování. Ze stanice vychází příjemná citrusová vůně po celou dobu procesu. Velmi příjemný detail.

Jakmile je proces čištění u konce, zapne se sušící ventilátor uvnitř stanice, který vyfouká holicí hlavu strojku. Vzduch prochází pouze uvnitř stanice skrze planžety, resp. holicí hlavu strojku.

Vzhledem k tomu, že čisticí tekutina obsahuje alkohol, je odpařena poměrně rychle. Sušící proces nezabere ani 40 minut. Sušení není nijak hlučné, ale ani ne úplně tiché jako v případě stanice pro Series 7, která pro sušení využívá indukční teplo. V bezprostředním okolí stanice jsem naměřil přibližně 35dB. V pokoji byla přirozená míra hluku 24dB. Hodnotu 35dB si můžete představit jako prostředí tiché knihovny.

Planžety jsou po čištění kluzké, což vypovídá o tom, že čistící kapalina je zároveň mazadlem, takže vy s promazáváním nemusíte mít starosti.

Výsledkem je čistá holicí hlavice, která je připravena k dalšímu použití.

Stanice mě v průběhu testu nijak nezklamala a udělal svoji práci vždy na jedničku. Je to skutečně úžasná věc, mít vždy svůj strojek připraven. Plný energie, promazaný, perfektně čistý a také s citrusovou vůní. Po vyjmutí strojku ze stanice jsem provedl podrobnou inspekci a našel jsem pouze pár stop po čistícím médiu na horní straně kapsle, nikoli však na samotné hlavě strojku.

Čistící stanici jednoduše musíte mít, bez ní už bych si použití holicího strojku dokázal představit jen těžko. Cena náplní je není nijak přehnaná. Philips a Panasonic však nabízí náplně do jejich stanic levněji a také déle vydrží.

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5
Velikost náhradní náplně.
Velikost náhradní náplně.

Životnost náplní lze prodloužit velmi jednoduše, stačí rozdělat holicí hlavu, opatrně vyklepat ústřižky do koše a začít automatické čištění až poté.

Pokud stanici nechcete používat na denní bázi, je vhodné ji vyjmout a utěsnit zátkou. Alkohol se poměrně rychle odpařuje a po čase by se náplň samovolně vypařila. Výdrž náplně samozřejmě závisí na tom, jak často stanici používáte. V průměru náplň vydrží 1 - 2 měsíce.

Manuální čištění

Narovinu, manuální čištění modelu 9290cc (nebo jakéhokoli ze Series 9) je piplačka! Jakkoli jsem se snažil, je téměř nemožné zbavit se všech ústřižků uvnitř poměrně komplikovaného mechanismu kazety. Můžete použít dodávaný štětec a vymést s ním většinu nečistot, opláchnout holicí hlavu pod horkou vodou nebo dokonce použít tekuté mýdlo.

Přes veškerou snahu i po tomto procesu pravděpodobně najdete uvnitř hlavy další nečistoty. U strojků, které lze čistit jednoduše doporučuji nepořizovat čistící stanici. Tohle je však opačný případ. Rozhodně si nepořizujte strojek bez stanice. Vyhněte se modelům s označením s, například 9293s.

Náhradní díly

O náhradních dílech, resp. především holicích hlav (kazet) Series 9 by se dal vyprávět celý příběh. Jejich prodej započal po uvedení strojku na trh. Abyste si však zakoupili náhradní hlavu pro modely 90s a 90b, museli jste mít opravdu štěstí a poměrně dost peněz. Později se objevovalo hodně zpráv, že holicí hlavy jsou velmi poruchové a po několika měsících se rozpadnou doslova na části.

Naštěstí s představením aktualizované řady Series 9 začala firma Braun výrobu holicích hlav outsourcovat. Po krátkém úvodním výpadku výroby jsou nyní holicí hlavy dostupné bez problémů a za nižší cenu, než dříve. Zároveň se již neobjevují zprávy o jejich vysoké poruchovosti. Braun Series 9 9290cc využívá 92s stříbrnou náhradní holicí hlavu.

Varianty 92s/92b jsou také zpětně kompatibilní s staršími modely řady 9. Braun doporučuje výměnu holicí hlavy u řady 9 každých 18 měsíců. Reálně však samozřejmě závisí na frekvenci použití holicího strojku, na typu vašich vousů, údržbě a dalších faktorech.

Cena

Již samotné označení řady "Series 9" naznačuje, že Braun 9290cc není v nejnižší třídě elektrických holicích strojků, ale naopak v nejvyšší. Jak se tento fakt projeví na ceně můžete zhodnotit sami.

Závěr - pro koho je Braun Series 9 9290cc?

Jednoduchým závěrem by mohla být následující věta. Braun 9290cc splnil většinu mých očekávání, některá překonal a v některým maličkostech mě zklamal. Tak by ale mohli končit všechny recenze, pojďme si to tedy rozebrat. Na tomto holicím strojku toho budete mít rádi opravdu hodně, vyniká především v:

 • jedinečný komfort při holení,
 • skvělá efektivita holicí hlavy,
 • rychlé holení bez námahy,
 • spolehlivě holí přilnuté a neposedné vousy,
 • důkladnější oholení mezi elektrickými najdete jen stěží.

A nebudete mít rádi především:

Kde koupit Braun Series 9 9290cc
Recenze elektrického holicího strojku pro muže Braun Series 9 9290cc.
Hodnocení
4.5/5
 • zpracování vlajkové lodi zvládne lépe Philips nebo Panasonic,
 • absence prémiových materiálů,
 • nepoužitelná čistící stanice při mokrém holení,
 • slabší zastřihovač.

Výsledný produkt je ale jen jeden. Lze však konstatovat že to, pro co byl Braun Series 9 9290cc stvořen, to zvládá perfektně.

Pokud si nejste výběrem strojku jistí, můžete si být jistí tím, že tento model vás nezklame. Ať jste už náročný uživatel, nebo jde o váš první elektrický strojek, budete s největší pravděpodobností spokojeni.

Pokud máte jemné vousy, bude Braun Series 9 pravděpodobně kanón na vrabce a jistě vám vystačí Series 5 nebo dokonce Series 3. Series 9 je také vhodnou volbou pro ty jedince, kteří:

 • mají citlivou pokožku
 • trápí zahřívající se planžety,
 • mají přiléhající vousy,
 • mají neposedné vousy rostoucí do různých směrů,
 • se holí jen občas (strojek si skvěle poradí i s 3 denními vousy).

Uživatelský manuál Braun Series 9 9290cc

Braun Series 9 9290cc
 • Holení
 • Zpracování
 • Baterie
 • Cena/výkon
4.5

Ten nejlepší planžetový holicí strojek

Braun 9290cc je vhodnou volbou pro pány s citlivou pokožkou nebo přiléhajícími vousy. Při holiení poskytuje Series 9 velmi vysoký komfort. Rychlejší a důkladnější oholení budete hledat u jiných planžetových holicích strojků jenom stěží. Pokud si potrpíte na to nejlepší, tak věřte, že vlajková loď značky Braun tím nejlepším v dané kategorii holicích strojků skutečně je.

Pros

 • Vysoká kvalita holení
 • Holení na sucho i mokro
 • Nabíjecí a čistící stanice
 • Cestovní pouzdro

Cons

 • Kvalita zastřihovače jako u nižších modelů
 • Manuální čištění je piplačka
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hlasování)
2 comments on “Test a recenze: holicí strojek Braun Series 9 9290cc Clean&Charge Wet&Dry”
 1. Dobry den. Chcel by som vediet aky je rozdiel medzi braun serie 9 9290cc a 9297cc, resp. 93... je tam viac tych oznaceni a clovek sa v tom nevie vyznat. Dakujem

 2. Dobrý den,

  model 9297cc má v porovnání s modelem 9290cc navíc v balení cestovní vak.

  Modely začínající 93xx jsou o generaci mladší. Tato generace prodělala lehký facelift ale na použité technice se nic zásadního nemění. Bohužel jsme tyto novější modely neměli šanci vyzkoušet. Proto se více méně spoléháme na informace od výrobce.

  Důležitá je také zkratka za modelovým číslem "cc" nebo "s" která vyjadřuje, zda má model Clean&Charge stanici nebo klasickou nabíječku.

  Pokud byste měl zájem o porovnání dalších modelových čísel, ozvěte se nám. Vzhledem k počtu variant není možné v odpovědi porovnat všechny.

  Děkujeme za pochopení a snad vám tato odpověď pomohla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Test a recenze: holicí strojek Braun Series 9 9290cc Clean&Charge Wet&Dry
Braun Series 9 9290cc
Hodnocení: 4.5/5
© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram