blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu

Test a recenze: holicí strojek Braun Series 3 3030s

Silné stránky
 • Poměr cena výkon
 • Funknční zastřihovač
 • Provoz na baterii i síťové napájení
Slabé stránky
 • Špatně holí delší vousy a krk
 • Velmi krátký napájecí kabel
Celkové hodnocení
3.4/5

Pokud se poohlížíte po Series 1 zastavte a svoje rozhodnutí řádně prosmyslete Series 3 je výrazně pokročilejší pričemž cenový rozdíl těchto dvou řad tomu na první pohled nenasvědčuje. Braun Series 3 3030s je skvělým vstupním modelem pro všechny s jemnějším typem vousů.

Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 31 prosince, 2017
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 29 července, 2022
Obsah článku
Braun Series 3 3030s
 • Poměr cena výkon
 • Funknční zastřihovač
 • Provoz na baterii i síťové napájení
Hodnocení
3.4/5
Kde zakoupit

V této recenzi vám přinášíme pohled na modernizovaný Braun Series 3 3030s, který dostal nový vzhled a se svojí cenovkou nabízí opravdu mnoho. Co všechno? Náš test vám odpoví na vaše otázky. Pokud byste byli více zvídaví, napište nám váš dotaz do komentářů pod článkem.

Příslušenství

Braun Series 3 3030s nabízí příslušenství, které odpovídá jeho zařazení do portfolia výrobce a jeho ceně. Naštěstí ne ve smyslu kvality, ale množství a rozmanitosti. Potěším vás tím, že ty nejdůležitější prvky výbavy, které očekáváte, také dostanete. Balení obsahuje:

 • holicí strojek Braun Series 3 3030s,
 • ochranný kryt,
 • nabíjecí kabel,
 • štěteček,
 • uživatelský manuál.
Obsah balení Braun Series 3 3030s
Obsah balení Braun Series 3 3030s

Příslušenství je jednou z oblastí, ve které spatříte rozdíly mezi ostatními modely Series 3. Některé modely Series 3 jsou nabízeny s cestovním pouzdrem a nabíjecím stojánkem. Model 3050cc, jak již název napovídá, obsahuje čisticí a nabíjecí stanici, čímž se nepatrně přibližuje vyšším modelům, jako je například Braun Series 9 9290cc.

Funkce holicího strojku Braun Series 3 3030s

To, že model 3030s není vrcholem nabídky značky Braun je vám jistě známo. I tak ale překvapí svojí výbavou. Jiné verze Series 3 dokonce nabídnou i čistící a nabíjecí stanici.

Tříprvková holicí hlava

Aneb doby, kdy hlava holicího strojku obsahovala jedinou planžetu jsou dávno pryč. Dnes i u modelů nižších tříd nalezneme promyšlená řešení:

Třiprvková holicí hlava modelu Braun Series 3 3030s
Třiprvková holicí hlava modelu Braun Series 3 3030s
 • Braun Series 3 3030s disponuje dvěma planžetovými holicími prvky (které standardně nazývá SensoFoil). Perforace je šestiúhelníková, jak je u značky Braun standardem. Tento tvar zachycuje více vousů, protože využívá povrch planžety velmi efektivně (o perforaci a zachytávání vousů dále v recenzi).
 • Prostřední element slouží k zachycení a oholení problematických vousů. Tedy těch, které jsou příliš dlouhé k zachycení planžetou, nebo těch, které přiléhají k pokožce. Bílý plastový lem (MicroComb) slouží k lepšímu navedení vousů přímo do zastřihovače. Tento prvek je velmi podobný těm, které můžeme vidět i ve vlakových lodích (např.: HyperLift & Cut, kterým disponuje Braun Series 9 9290cc)

Všechny tři prvky holicí hlavy jsou pohyblivé ve smyslu nahoru, dolů a také vlevo a vpravo (osa uprostřed jednotlivých elementů).

Výkyvkné prvky holicí hlavy zajistí neustálý kontakt s pokožkou
Výkyvné prvky holicí hlavy zajistí neustálý kontakt s pokožkou

Flexibilitu holicí hlavy oceníte, když přijde na holení křivek vašeho obličeje. Series 3 udržel kontakt a dokázal se přizpůsobit konturám obličeje na čelistech i bradě. Vzhledem k tomu, že je strojek planžetový a také vzhledem k ceně strojku, je to dobrý výsledek.

Provedení holicí hlavy vás také preventivně chrání před vyvíjením příliš velkého tlaku na strojek, resp. váš obličej. Riziko, že vás strojek popálí nebo jinak zraní, je minimální.

Při bližším pohledu na planžety lze pozorovat, že otvory nejsou shodné. Některé z otvorů jsou menší, jiné větší. Nikoli pravidelné šestiúhelníky. Braun tvrdí, že toto uspořádání je ideální z hlediska co nejlepšího oholení. Nevím, jak tato různorodost tvarů funguje. Dle mého názoru menší otvory nezachytí vousy, které větší zachytí a naopak. V konečném důsledku si však na důkladnost oholení nelze stěžovat. Zajímavostí je, že takto nepravidelný vzor používá u elektrických holicích strojků pouze značka Braun. Například Philips a Remington používá pravidelné vzory. Pokud by nepravidelný byl v čemkoli lepší, proč by jej nepoužívaly i ostatní značky? Je tedy těžké odhadnout, jaký je reálný přínos tohoto typu vzoru, který využívají i vyšší modely značky Braun.

Kde koupit Braun Series 3 3030s
Obsah balení Braun Series 3 3030s
Hodnocení
3.4/5

Indikace výměny holicí hlavy

Braun Series 3 3030s aktivuje časový spínač pro indikaci nutnosti výměny hlavy po prvním použití holicího strojku. Po 18 měsících se vám připomene v podobě jemné světelné indikace na panelu. A jak holicí hlavu vyměnit? Jednoduše stačí uchopit holicí hlavu na bočních stranách, kde má k tomuto účelu vyvedené drážky a zatáhnout směrem nahoru.

Dlouhým stiskem vypínacího tlačítka po dobu 5s restartujete časovač pro indikaci výměny holicí hlavy. Osobně bych namísto této funkce upřednostnil funkci cestovního zámku. Vypínací tlačítko je však poměrně tuhé na stisk a tak během doby, po kterou jsem strojek používal, nedošlo k žádnému nechtěnému zapnutí.

Náhradní díly

Náhradní holicí hlava nese označení 32B. Můžete použít také 32S, která je kompatibilní. Jediný rozdíl mezi 32B a 32S je černá, resp. stříbrná barva. To jsou veškeré "náhradní díly" které budete ke svému holicímu strojku potřebovat. V případně nutnosti výměny jiného dílu zvažte využití záruky.

Smart Plug

Funkce, kterou ocení zejména cestovatelé. Její kouzlo spočívá v tom, že adaptér holicího strojku lze připojit ke všem napěťovým výstupům, se kterými se běžně ve světě setkáte. Pokud je výstup v rozmezí100 - 240 V adaptér se automaticky přizpůsobí a vy nemusíte nic řešit. Univerzální zástrčku nebo redukci však neočekávejte.

Kvalita zpracování a ergonomie

Series 3 na vás svým vzhledem jistě zapůsobí. Jak lze u aktualizovaného modelu předpokládat, je líbivý (tuto otázku si však musíte zodpovědět hlavně sami). První a zcela zásadní věc je úchop strojku. Od Series 3 by se mohli mnozí učit. Pogumovaný povrch po obvodu holicího strojku vám umožní jistý úchop a to i v případě, že máte ruce od pěny na holení.

Minimalistická čelní strana Braun Series 3 3030s
Minimalistická čelní strana Braun Series 3 3030s

Přední strana strojku není nijak komplikovaná, naleznete zde jediné tlačítko. Jeho funkce? Vypnout/zapnout vás asi nepřekvapí. Dále však tlačítko umožňuje restartovat časovač, který vás upozorňuje na nutnost výměny holicí hlavy, jak již bylo uvedeno v předchozí části recenze. Pod hlavním tlačítkem nalezneme indikátor, který vám poskytne přibližnou představu o tom, kolik energie vám ještě zbývá.

Bližší informace o panelu jsou obsaženy dále v recenzi.

Poslední věcí, které byste měli věnovat pozornost je indikační dioda pro výměnu holicí hlavy, ta se nachází pod logem Braun a má oranžovou barvu. Na spodní straně naleznete nabíjecí konektor, k němuž můžete připojit kabel přímo, nebo strojek nabíjet ve stojánku, dle vašich preferencí. Pokud strojek otočíte spatříte výsuvný zastřihovač, který pokrývá téměř celou zadní část Series 3. Zastřihovač vysunete stiskem tlačítka uprostřed a tahem směrem k holicí hlavě strojku.

Pocit z vysouvání zastřihovače je více než příjemný, možná se sami nachytáte u toho, jak si se zastřihovačem hrajete.

Po vysunutí zastřihovače spatříte značku certifikace dle příslušných evropských norem a také normy IPX7. Pozornému oku neunikne, že holicí strojek je vyroben v Číně, což je pro nižší modelové řady značky Braun typické. Vyšší řady jsou vyráběné v domovském Německu. Osobně v tom nevidím žádný problém, je to především subjektivní záležitost.

Kde koupit Braun Series 3 3030s
Obsah balení Braun Series 3 3030s
Hodnocení
3.4/5

Výdrž na baterii a nabíjení

Napájecí kabel vás ničím nepřekvapí. V balení naleznete identický kabel jako u řad Series 5, 7 a 9. Nabíjecí adaptér dokáže pracovat s voltáží od 100 do 240V (AC). Což jednoduše znamená, že můžete Braun Series 3 3030s nabíjet kdekoli na světě. Samozřejmě za předpokladu, že máte kompatibilní zástrčku či redukci.

Jako negativní vlastnost hodnotím provedení napájecího kabelu ve formě spirály. Spirála způsobuje, že napájecí kabel je velmi krátký. Výsledkem je nejkratší napájecí kabel na trhu holicích strojků. Pro mnohé z vás to problém nebude. Pro jedince, kteří mají nebližší zástrčku dále od zrcadla čí "holicího" stanoviště, to bude špatná zpráva. Je to škoda, zvlášť když holicí strojek umožňuje holení při nabíjení.

Napájecí kabely ve formě spirály by se již však neměli dodávat. Buďte si jisti a zkontrolujte balení ještě před nákupem.

Proces nabíjení indikuje zelená LED dioda v čelní části holicího strojku, která bliká, dokud se baterie plně nenabije. Nabíjení Ni-MH baterie zabere přibližně 1 hodinu. Braun udává výdrž baterie na 45 minut. Kolik holení za tuto dobu zvládnete samozřejmě záleží na hustotě vašich vousů a také na vaší šikovnosti. Osobně se mi podařilo oholit se do 5 minut, tedy přibližně 11x na jedno nabití.

Udávaná výdrž baterie 45 minut je reálná!

Čelní panel s indikací nabití představují tři segmenty, které reprezentují 33 % baterie. Při plném nabití svítí všechny segmenty, které postupně vyhasínají. Pokud dochází k úplnému vybití baterie, upozorní vás strojek změnou barvy segmentu ze zelené na červenou.

Pokud má Braun 3030s zcela vybitou baterii a vy zrovna spěcháte, stačí jej na 5 minut připojit do elektrické sítě, čímž získáte 3 minuty času na holení. Toto používání rozhodně nedoporučuji, ale někdy si nevyberete. Braun 3030s lze však používat i při nabíjení, resp. připojení do sítě, nebudete sice tolik mobilní, ale je přijemné vědět, že máte i tuto možnost.

Holení

Nyní je čas vzít plně nabitý holicí strojek k pořádnému testovacímu provozu. Tento strojek jsem testoval společně s dalšími třemi kolegy po dobu 3 měsíců. Veškeré postřehy tedy sumarizují společné zkušenosti, které jsme v této době získali. Ergonomii jsme již sekci věnovali, nicméně se všichni shodneme na tom, že Braun Series 3 3030s krásně padne do dlaně. Vaše prsty přirozeně obepnou křivky holicího strojku a palec zpravidla připadne těsně nad vypínací tlačítko.

Braun vsadil na lety odzkoušenou ergonomii s minimálními změnami a vyplatilo se to. Při zapnutí strojku vás uvítá pípnutím, jak lze u elektrického holicího strojku očekávat. Naštěstí není zvuk tak hlasitý, jako například u Series 9.

Komfort

S dvoudenním strništěm strojek hladce klouže po obličeji, stejně jako většina elektrických strojků. Delší vousy představují pro Braun 3030s problém. V lepším případě strojek delší vousy pouze vynechá. V tom horším vám způsobí nepříjemnou bolest taháním za vousy, aniž by došlo k jejich zastřižení.

Kde koupit Braun Series 3 3030s
Obsah balení Braun Series 3 3030s
Hodnocení
3.4/5

Pokud jsou vaše vousy delší, než je strniště, pak vám výrazně doporučuji použít nejdříve zastřihovač a vousy zkrátit. Vyhnete se tak bolestem při holení.

Jakmile máte vousy oholené na délku, s kterou nemá holicí strojek problém. Je holení bezproblémové. Líce, brada, oblast pod nosem i čelisti nejsou ničím, s čím by měl Braun Series 3 problém. Nejvíce problematickou partií pro model 3030s je krk. K dosažení důkladného oholení krku je často nutné přejít strojkem několikanásobně. Po více přechodech se vám také může stát, že vám na krku zůstanou červené fleky (vzniklé podrážděním).

Krk je problematickou partií zejména z toho důvodu, že vousy na něm často rostou v rozličných směrech a přiléhají k pokožce. Někteří jedinci mají však tento typ vousů i v jiných oblastech než pouze na krku. A přesně s tímto typem vousů si Braun Series 3 poradí opravdu s velkými obtížemi.

Vícenásobné holení v různých směrech ještě není zárukou, že tento typ vousů strojek opravdu zachytí.

Pokud tedy vaše vousy rostou v různých směrech a přiléhají k pokožce, tomuto holicímu strojku se raději vyhněte.

Pokud neposedné vousy nemáte, oholí vás 3030s poměrně uspokojivě. Není to sice nejkratší možné oholení, jaké lze od elektrického holicího strojku očekávat ale je takové, jaké vám nabídnou i dražší strojky. Konkurence značky Philips je v této cenové relaci srovnatelná. Jak Philips, tak i Braun válcují konkurenci v podobě Remington Smart Edge.

 • Přecházíte z mokrého holení? Pak s důkladností oholení oslněni pravděpodobně nebudete.
 • Přecházíte ze staršího či levnějšího modelu holicího strojku? Pak vám Braun Series 3 3030s udělá radost. 

A co mokré holení? Bohužel tento model s gelem či pěnou použít nemůžete. Místo toho lze ale používat s připojeným kabelem. Zoufat ale rozhodně nemusíte, modely Series 3 disponující funkcí Wet & Dry nejsou zpravidla na takové úrovni, aby bylo holení důkladnější, než při holení na sucho. Holicí strojek lépe klouže po pokožce, ale zde výhody použití pěny na holení končí.

Zastřihovač

Zastřihovač aspiruje na ten nejlepší z celé řady elektrických holicích strojků značky Braun, dokud nezjistíte, proč tím nejlepším není.

Zastřihovač je na modelu Braun 3030s povedený
Zastřihovač je na modelu Braun 3030s povedený

Hlava zastřihovače je modelu Braun Series 3 3030s je nejširší ze ze všech nabízených modelových řad. Velikost zastřihovače umožňuje pohodlnou úpravu například plnovousu, nebo i vlasů. Velikost je zde však na úkor přesnosti. Pokud plánujete Series 3 používat na střih detailních oblastí, jako např.: knírek, bradka a kotlety, tak to bude chtít jistý cvik. Příjemné je, že zastřihovač vyčnívá nad holicí hlavu, takže vidíte na oblast, se kterou pracujete. Detail, ale příjemný.

Během používaní zastřihovače jsem pociťoval poměrně značnou jistotu v úpravě oblasti tak, jak jsem vyžadoval. Pokud máte však zastřihovač jako samostatné zařízení, ten vestavěný v holicím strojku ho nejspíš nepředčí.

Kde koupit Braun Series 3 3030s
Obsah balení Braun Series 3 3030s
Hodnocení
3.4/5

Překvapen jsem byl však dobrou schopností zastřižení přiléhavých vousů. V průběhu testu se mi při používání zastřihovače několikrát stalo, že jsem omylem zasunul zastřihovač a ten mi skřípl kůži dlaně na spodní straně strojku. Jedná se o poměrně bolestivou záležitost, kvůli které jsem chtěl celou Series 3 zavrhnout. Ne vše je ale o zastřihovači. Pokud si dáte pozor, naučíte se žít i s tímto.

Čištění a údržba

Jak udržovat Braun Series 3 3030s v kondici? Absence čistící stanice nikoho nepřekvapí, certifikace dle normy IPX7 možná ano. Holicí strojek je vodotěsný až do 5 metrů. Údržba pod tekoucí vodou je díky tomu samozřejmostí. Možností údržby, i když poměrně standardních, je ale více. Čištění pod vodou Pokud budete holicí strojek čistit vodou pravidelně, doporučuji vám i občasné promazání. Jednou za týden, či každé třetí mytí by mělo být v pořádku.

 • Zapnutý holicí strojek ponoříte pod horkou tekoucí vodu. Hlavici můžete omýt neabrazivním mýdlem. Po důkladném oplachu několik vteřin vyčkáte.
 • Po vypnutí strojku stačí sejmout kazetu a nechat ji vysušit, případně omýt také z vnitřní strany.

Čištění štětcem

 • Vypněte holicí strojek a sejměte kazetu. Tu můžete "vytřepat".
 • S využitím dodávaného štětce se zbavte nečistot z holicí hlavy, nesnažte se však čistit planžetu a vnitřnosti kazety, vzhledem k jejich složitosti byste mohli tyto části poškodit.

Kombinovaná údržba Tento typ čistění provádím osobně nejraději. Po čištění vodou a oschnutí holicího strojku doladím detaily štětcem. Zvolený způsob údržby samozřejmě záleží na vás.

Závěr - pro koho je Braun Series 3 3030s?

Braun Series 3 nastavuje lákavou cenovku. Slibuje mnoho a velkou část svých slibů také plní. Není perfektní a je daleko od výkonu, který poskytují vlajkové modely výrobců elektrických holicích strojků. Ve výsledku je však tím nejlepším planžetovým holicím strojkem, který můžete v této cenové relaci zakoupit. Rozdíly řad Series 3 a Series 1 jsou obrovské jak z hlediska vybavenosti strojků, tak kvality zpracování. Cenový rozdíl těchto řad je však mnohem menší, než to jak zařízení ve výsledku fungují a co vám nabídnou.

Pokud zvažujete zakoupit strojek z řady Series 1, zvažte vaše rozhodnutí ještě jednou. Braun Series 3 3030s je skvělou vstupenkou do světa elektrických holicích strojků. Pokud jím obdarujete dospívajícího syna, jistě vám bude dlouhou dobu vděčný.

Braun Series 3 3030s
 • Holení
 • Zpracování
 • Baterie
 • Cena/výkon
3.4

Vstupenka do světa elektrických strojků

Pokud se poohlížíte po Series 1 zastavte a svoje rozhodnutí řádně prosmyslete Series 3 je výrazně pokročilejší pričemž cenový rozdíl těchto dvou řad tomu na první pohled nenasvědčuje. Braun Series 3 3030s je skvělým vstupním modelem pro všechny s jemnějším typem vousů.

Pros

 • Poměr cena výkon
 • Funknční zastřihovač
 • Provoz na baterii i síťové napájení

Cons

 • Špatně holí delší vousy a krk
 • Velmi krátký napájecí kabel
Jak se vám líbil tento článek?
Ohodnoťte tento článek
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související recenze

Test a recenze: holicí strojek Braun Series 3 3030s
Braun Series 3 3030s
Hodnocení: 3.4/5
© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram