blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 15 října, 2018 | aktualizace: 5 března, 2024

Planžetový nebo frézkový: jak vybrat elektrický holicí strojek?

Planžetový nebo frézkový: jak vybrat elektrický holicí strojek?

Elektrické holicí strojky v našich životech šetří náš čas, námahu a v některých případech také peníze. Ať už planžetový nebo frézkový, oba typy jsou v porovnání s historií čím dál více technologicky pokročilé a přinášejí čím dál lepší komfort. Jakýkoliv typ holení požadujete, na takový naleznete holicí strojek. Ať již na těle, tváři, mokré holení, suché holení a tak dále. Pro kterou technologii se však rozhodnout? Na to se vám budeme snažit odpovědět v následujícím článku.

Planžetové holicí strojky

Planžetové holicí strojky využívají oscilace břitů pod planžetou, která je typicky vyrobena z kovu. Výrobci se snaží dosáhnout minimální tloušťky planžety, aby tím zajistili co nejdůkladnější oholení. Planžeta má otvory (perforaci), kterými prostupují vousy směrem k břitům a ty je následně zastřihnou. Tvar perforace je v dnešní době různý a to z toho důvodu, aby planžeta zachytila různé typy vousů. V dobách minulých byla perforace často na celé planžetě shodná.

Původním a dnes i největším výrobcem planžetových holicích strojků je značka Braun. Nejnižší řady holicích strojku nabízejí pouze jednu planžetu. Směrem vzhůru v produktovém portfoliu výrobce se pak můžeme setkat nejčastěji se dvěmi planžetami, ale také s dalšími holicími prvky, které doplňují nedostatky planžetové technologie. Dobrými příklady mohou být modely Braun 3030s a Braun 9290cc, kde má zástupce Series 9 hned 5 holicích prvků.

Vyšší počet planžet umožňuje rychlejší a důkladnější oholení. Pokud je však planžet příliš, strojek je těžký, rozměrný a špatně se přizpůsobuje křivkám obličeje.

Frézkové holicí strojky

V dnešní době mají frézkové (rotační) holicí strojky nejčastěji tři kulaté holicí prvky, které jsou nezávisle pohyblivé. Tyto holicí prvky jsou zpravidla upevněny na holicí hlavě, která je takéž pohyblivá. U levnějších modelů se však stále můžeme setkat s nižším počtem holicích prvnků, které mohou být navíc staticky upevněné. Z důvodu absence pružení a pohyblivosti u statického upevnění holicích prvků pak může při holení vznikat nepříjemné podráždění pokožky. To však může nastat i u některých planžetových strojků, není to tedy specialita pouze frézkových.

Elegantní křivky vás budou těšit pokaždé při příchodu do koupelny
Elegantní křivky vás budou těšit pokaždé při příchodu do koupelny
Líbí se vám design řady 7300?
Líbí se vám design řady 7300?

Jednotlivé holicí hlavy mají z vnějšku stacionární chrániče, které slouží k více účelům. Tím prvním je samozřejmě ochrana před samotným břitem, druhým je zachytávání vousů a jejich navádění do místa střihu. Holicí hlava má zpravidla více typů drážek, které zachytávají různé délky a typy vousů, které jsou následně zastřiženy rotujícím břitem uvnitř holicí hlavy. Vnější drážky jsou zpravidla určeny pro delší a nepravidelné vousy, vnitřní pak pro ty kratší. Původním a největším výrobcem frézkových holicích strojků je značka Philips.

Jaký holicí strojek zvolit: planžetový nebo frézkový?

Z mnohých zdrojů se často dozvíte, že výběr technologie holicího strojku je zcela individuální záležitostí a správná volba vyžaduje zkoušku obou variant. Jak planžetového holicího strojku, tak rotačního. Toto tvrzení nelze rozporovat. Těžko si však představíte situaci, kdy místo jednoho holicího strojku kupujete rovnou dva, to už je pořádná investice. Existují však jistá vodítka, která vám výběr konkrétního typu holicího strojku usnadní a vy se tak dvojnásobné investici vyhnete.

Pro koho je vhodný planžetový holicí strojek

I přestože jsou planžetové strojky vybaveny pohyblivými holicími hlavami, jejich schopnost kopírovat ostré kontury obličeje není nejlepší. Nejsou také vhodné pro ty jedince, kteří si dávají na několik dní od holení pauzu. V porovnání s frézkovými holicími strojky jsou zpravidla hlučnější.

Bude vám planžetový holicí strojek vyhovovat?

  • Holíte se zpravidla denně,
  • máte rovně rostoucí vousy,
  • ideálně jemnější a méně husté vousy,
  • chcete maximálně důkladné oholení (jako žiletkou),
  • vyžadujete vysokou přesnost holicího strojku v okolí kotlet,
  • nemáte výrazné kontury obličeje,
  • vaše pleť má sklony k podráždění,
  • preferujete lineární pohyb při holení (nahoru a dolů),
  • nevadí vám vyšší hlučnost.

Pro koho je vhodný frézkový holicí strojek

Kopírování kontur obličeje je doména frézkových holicích strojků. Například model Philips S9711/31 se pohybuje v 8 různých směrech. Stejně tak oceníte jejich rozměry při holení pod nosem. Rotační strojky oceníte, pokud se neholíte každý den, ale necháte si i několika denní strniště.

Bude vám frézkový holicí strojek vyhovovat?

  • Holíte se nepravidelně (holíte často strniště),
  • vousy vám rostou v různých směrech,
  • máte tvrdé a husté vousy,
  • spokojíte se i s méně důkladným oholením,
  • nevyžadujete po strojku přílišnou přesnost,
  • máte výrazné kontury obličeje,
  • nemáte přecitlivělou pleť,
  • preferujete krouživé pohyby při holení,
  • oceníte tišší chod při holení.

Žebříček planžetových holicích strojeků

Název zařízeníVýdrž baterieMokré holeníČisticí staniceHodnocení
Braun 9290ccBraun 9290cc 51 min.AnoAno4,5Zobrazit cenu
Braun 7899ccBraun 7899cc50 min.AnoAno4,2Zobrazit cenu
Braun 5050ccBraun 5050cc45 min.3,6Zobrazit cenu
Braun 3030sBraun 3030s45 min.3,4Zobrazit cenu
Braun CT2sBraun CT2s45 min.Ano3,4Zobrazit cenu
Braun 130sBraun 130s2,0Zobrazit cenu

Žebříček frézkových holicích strojeků

Název zařízeníVýdrž baterieMokré holeníTyp břituČisticí staniceHodnocení
Philips S9711/31Philips S9711/3157 min.AnoFrézkovýAno4,6Zobrazit cenu
Philips SP9863/14Philips SP9863/1460 min.AnoFrézkový4,4Zobrazit cenu
Philips S7370/12Philips S7370/1250 min.AnoFrézkový4,3Zobrazit cenu
Philips S5400/06Philips S5400/0645 min.AnoFrézkový3,9Zobrazit cenu
Philips S5130/06Philips S5130/0640 min.Frézkový3,3Zobrazit cenu
Philips S5100/06Philips S5100/0638 min.Frézkový3,3Zobrazit cenu

Výrobci holicích strojků se snaží jednotlivé nevýhody té či oné technologie do maximální míry eliminovat. Rozdíly tak v praxi nejsou často nijak markantní. Velice důležité je, jaké dva konkrétní modely porovnáváte. Proto berte výše uvedené specifika zmiňovaných technologií pouze jako výchozí hodnotící kritéria pro váš budoucí holicí strojek. Pravděpodobně nejstěžejnějšími faktory, který vás ovlivní ve volbě frézkového nebo planžetového budou:

  • citlivost pokožky,
  • kontury obličeje,
  • frekvence holení.

Pokud se například holíte každý třetí den, máte výrazné kontury obličeje ale velmi citlivou pokožku, pak je pro vás výběr holicího strojku o to složitější.

Naštěstí v dnešní době existují holicí strojky s funkcí Wet & Dry, kdy při holení můžete použít pěnu nebo gel na holení a vyhnout se tak podráždění pokožky. Model Philips Series 7000 S7370/12 Wet & Dry je například přímo určený pro jedince s citlivou pokožkou. Poskytuje tak maximální komfort i se všemi ostatními výhodami frézkových holicích strojků. V opačném případě můžete preferovat holení denně, s výraznými konturami obličeje a s pokožkou, která není příliš citlivá. To vám také nebrání k volbě planžetového holicího strojku, jen se budete muset pravděpodobně zaměřit na modely vyšších řad, jako je například Braun Series 9 9290cc jehož systém holicí hlavy 10D si s výraznými konturami poradí určitě lépe, než modely nižších tříd.

Nejčastější otázky a odpovědi

Podle čeho je vhodné vybírat pánský holicí strojek?

Vždy primárně závisí na tom, jaký typ holení požadujete (holení chloupků na těle, holení vousů, mokré/suché holení aj.). Rozhodujícími faktory, zejména pokud volíte mezi planžetovým a frézkovým holicím strojkem, jsou frekvence holení, citlivost kůže a také kontury obličeje. Pokud se holíte denně, vyžadujete důkladné oholení a máte citlivou kůži, dejte přednost planžetovému holicímu strojku. Pokud máte výrazné kontury obličeje, holíte se nepravidelně a nevyžadujete důkladné oholení, pak zvolte spíše frézkový holicí strojek.

Jaký je princip fungování planžetového holicího strojku?

Planžetové holící strojky jsou založené na oscilaci břitů pod kovovou, perforovanou planžetou (zde prostupují vousy, které poté břity zastřihnou). Platí, že čím je tenčí planžeta, tím důkladnější oholení přístroj nabízí. Vyšší počet planžet také zaručuje rychlejší a důkladnější oholení. Největším výrobcem planžetových holicích strojků je značka Braun.

Jaký je princip fungování frézkového holicího strojku?

Frézkové (rotační) holicí strojky mají zpravidla tři kulaté, nezávisle pohyblivé, holicí prvky (ochrana před břitem, navádění vousů do místa střihu) umístěné na pohyblivé holicí hlavě. Holicí hlava strojku má více typů záchytných drážek, které umožňují zachycení různě dlouhých vousů a jejich následné zastřižení rotujícím břitem uvnitř hlavy. Největším výrobcem frézkových holicích strojků je značka Philips.

Pro koho je vhodný planžetový holicí strojek?

Planžetový holicí strojek se hodí pro muže s méně výraznými konturami obličeje, kteří se holí denně, přičemž vyžadují důkladné oholení. Zároveň mají jemnější a rovně rostoucí vousy a citlivou kůži.

Pro koho je vhodný frézkový holicí strojek?

Frézkový (rotační) holicí strojek je nejlepší variantou pro muže s výraznými konturami tváře, kteří se holí spíše nepravidelně (preferují strniště), mají tvrdé a husté vousy a nevyžadují po strojku přílišnou preciznost.

Jaký je nejlepší planžetový a frézkový holicí strojek?

Na základě našich srovnávacích testů je nejlepším planžetovým holicím strojkem Braun 9290cc a nejlepším frézkovým holicím strojkem Philips Series 9000 S9711.

Shrnutí
Planžetový nebo frézkový: jak vybrat elektrický holicí strojek?
Název článku
Planžetový nebo frézkový: jak vybrat elektrický holicí strojek?
Popis
Při nákupu holicího strojku často nepřemýšlíme jen o značce či konkrétním modelu. Mnohem zásadnějším tématem je volba planžetového nebo frézkového holicího strojku. V tomto článku vám prozradíme, pro koho je vhodný planžetový mechanismus a pro koho naopak frézkový (rotační). Vy si tak zvolíte ten správný typ pro vás.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
4.4/5 - (8 hlasování)
2 comments on “Planžetový nebo frézkový: jak vybrat elektrický holicí strojek?”
  1. Poradíte mi, prosím, strojek pro muže nosiči vousy? Okolo se přesto holí plus potřebuje upravovat vousy. Díky za info, kf

  2. Dobrý den,

    k poměrně důkladnému oholení a zároveň k úpravě delších vousů dobře poslouží některý zastřihovač Philips OneBlade. Porovnání těchto zastřihovačů naleznete zde: https://www.ohol.cz/holici-strojky-philips-oneblade-recenze-porovnani/. Pokud potřebujete vousy upravovat na různé délky, pak bychom vám doporučili model Pro s nastavitelným zastřihovacím nástavcem. Podrobnou recenzi tohoto modelu naleznete zde: https://www.ohol.cz/test-recenze-philips-oneblade-pro-qp6520/.

© 2024 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
dotazy@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram