blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 22 října, 2017
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 19 dubna, 2022
Obsah článku

Holicí strojky Philips

Philips vyrábí řadu populářních bezdrátových holicích strojků, je také předním výrobcem světelné techniky. produktů poskytující zdravotní péči po celém světě a také další spotřební elektroniky.

Historie značky Philips

Tato nizozemská společnost byla původně založena v Eidhovenu v roce 1891. Dnes je ředitelství společnosti taktéž v Nizozemí, nicméně v Amsterdamu. Slogan společnosti "Innovation and You" jistě znáte z televizních či jiných reklam. Jejich původně vyráběné elektrické holicí strojky prošli značným vývojem. V dnešní době se výrobce zaměřuje na bezdrátové holicí strojky s akumulátory a také systémem SmartClean, který zákazníkům usnadňuje čištění.

Historický reklamní poutač značky Philips
Historický reklamní poutač značky Philips

Philips je v dnešní době, kdy celosvětově zaměstnává více než 105 000 zaměstnanců, jedním z největších výrobců spotřební elektroniky, z čehož těží hlavně ve výzkumu a vývoji. Když otec Frederik a syn Gerard Philips v roce 1891 spolčenost zakládali, jen těžko si mohli představit, že jednou budou zaměstnávat takové množství lidí ve více než 60 zemích světa.

Gerard, co by bankéř financoval vznik továrny v Eidhovenu. Prvním vyráběným produktem společnosti byly žárovky s uhlíkovými vlákny a další elektrotechnické produkty, které tvořily doplňkový prodej.

Počátek výroby, vzestup a pád

Výroba začala již rok po vzniku společnosti, tedy v roce 1892. Ani Philips nebyl výjimkou a měl poměrně těžký start, jakmile firma téměř zbankrotovala, byl do rodinného businessu vtažen i další syn z rodiny jménem Anton. Anton, co by technický inženýr mohl přispívat novými nápady a byl také schopný tyto myšlenky prodat.

Po pomoci dalšího syna si do roku 1907 společnost vedla dobře. V rámci osvětlovací techniky expandovala a vystavěla zcela novou továrnu, která se nacházela opět v Eidhovenu. V této fázi byla společnost dostatečně silná, aby založila "Philips Corporation".

Ve dvacátých letech začala společnost pronikat i do dalších oblastí trhů, například na trh s vysavači. 11. března 1927 začal Philips vysílat na krátkovlnné rádiové stanici jak na domácí půdě, tak i na území východní Indie (dnešní Indonésie).

Konečně v roce 1939 přinesla společnost na svět první elektrický holicí strojek, který byl pojmenován "Philishave". V USA byl tento produkt prodáván pod značkou "Norelco".

Revoluční technologie holicích strojků

Značku "Philishave" používal Philipsod roku 1939 až do roku 2006.  Samotný Philishave představuje technologii rotačního holicího strojku o jejíž vývoj se zasloužil Alexandr Horowitz. Produkce této technologické novinky byla však z důvodu příchodu druhé světové války omezena.

První rotační holicí strojek značky Philips - Philishave
První rotační holicí strojek značky Philips - Philishave

Druhá světová válka

Dne 9. května 1940 se členové rodiny Philips dozvěděli, že Nizozemí bude následující den napadeno Němci. Ve společnosti Philips byly naštěstí tyto plány známé, což umožnilo společnosti a mnoha členům rodiny Philips s většinou jejich kapitálu emigraci do USA. Kapitál byl skryt před vládou spojených států, část výrobních nástrojů a technologií byla pak skryta před Němci (kteří ovládali většinu továren), rodina Philipsových se tak musela mít na pozoru na všech frontách.

V USA provozovala rodina společnost jako "The North American Philips Company" a podařilo se jí vyrábět produkty pro spotřebitele navzdory válečnému konfliktu.

Během války také rodina zachránila více než 380 životů židů díky tomu, že přesvědčila Nacisty, že je jejich role v továrně zcela zásadní a nezbytná pro chod společnosti. Za tento čin byl následně v roce 1995 oceněn Frits z rodiny Philipsových. Po skončení válečného konfliktu se společnost přestěhovala zpět do Nizozemí.

Současnost

Dnes je společnost Philips rozdělena na tři různé divize. Jedna z nich se zaměřuje na výrobu spotřebního zboží, druhá na výrobu osvětlovací techniky a třetí na produkty zaměřené na zdraví a lékařství.

V roce 2012 byla firma Philips největším výrobcem osvětlovací techniky na světě. V roce 2013 měla být divize spotřební elektroniky prodána společnosti Funai v Japonsku, bohužel se zúčastněné strany na prodeji nedohodli a vše skončilo u soudního řízení.

V současnosti je Philips gigantem také na poli osvětlovací techniky.
V současnosti je Philips gigantem také na poli osvětlovací techniky.

Philips je veřejně obchodovaná společnost listovaná na burzách v Amsterdamu (Euronext Amsterdam) a New Yorku (New York Stock Exchanges). Ředitelství společnosti se nachází v Kanadě, USA, Mexiku, Austrálii, Novém Zélandu a v Brazílii.

Dvě hlavní produkční centra holicích strojků Philips se nachází ve městě Drachten v Nizozemí a také ve městě v Zhuhai v Čině.

Shrnutí
Holicí strojky Philips
Název článku
Holicí strojky Philips
Popis
V tomto článku se dozvíte, jak vlastně vznikla značka Philips, jaké technologie do světa holicích strojků přinesla a také co se vlastně dělo za období druhé světové války. Víte vůbec, kdy Philips vyrobil svůj první rotační elektrický holicí strojek? Pojďte tuto zajímavost zjistit.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
Ohodnoťte tento článek
5 comments on “Holicí strojky Philips”
  1. Dobrý den.
    Vlastním holící strojek PHILIPSHAVE již asi 25let.Možná o jeho stáří se více dovíte z jeho výrobního čísla type HP 1133 115V/220V.Jsem s ním maximálně spokojený.Doposud jsem na něm nemusel nic měnit.Oceňuji na něm velmi dobré holící schopnosti a také snadné čištění.Děkuji Vám za velmi kvalitní výrobek.S pozdravem Mráz

  2. Dobrý den.
    Mám pouze dotaz. Mám doma starý strojek Philishave a chtěl bych ho prodat. Zajímala by mě jeho momentální cena. Poradíte prosím? Foto pošlu.
    Děkuji

  3. Jsou prodávané pánské holící strojky v ČR vyráběné v Nizozemí nabo v Číně?

  4. Dobrý den, vždy záleží na konkrétním modelu. V Nizozemsku se vyrábějí zpravidla vyšší a prémiové modely rotačních holících strojků Philips. Pokud se zajímáte o konkrétní model, ozvěte se nám a my vám informaci ověříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram