blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 4 dubna, 2020 | aktualizace: 19 dubna, 2022

Jak zabránit zarůstání chloupků po epilaci a depilaci

Jak zabránit zarůstání chloupků po epilaci a depilaci

Zarůstání chloupků je nepříjemný problém, který je spojený jak s depilací, tak s epilací. Zatím se neví, proč přesně chloupky zarůstají. Někoho netrápí vůbec, jiný s nimi bojuje takřka po každém holení. Pokud patříte do druhé skupiny, pak právě vám je určen tento článek. Poradíme vám, jak se zbavit, nebo alespoň omezit zarůstání chloupků.

Recenze vybraných produktů

Obsah článku

Kde to vázne

Chloupek po depilaci (zkrácení) nebo častěji po epilaci (vytržení s kořínkem) nedokáže projít správně vlasovým pouzdrem, prorazit svrchní vrstvu pokožky a začne růst do strany. Pokožka se v daném místě nadzvedne, zčervená a většinou se vytvoří zánět, kterým se tělo brání, a snaží se chloupek vypudit ven. Zarostlý chloupek je bolestivý a na první pohled připomíná pupínek.

Proč chloupek ztrácí směr

Směr ztrácí nejčastěji přetržené nebo slabé chloupky, které nemají dost síly na to, aby prorazily na povrch. Obecně náchylnější k zarůstání jsou chloupky po epilaci, kdy dochází k jejich odstranění i s kořínkem, čímž se oslabí, a nejsou tak silné, aby prorazily. Příklad chloupku, který nedokázal prorazit vrchní vrstvu pokožky ilustruje obrázek níže.

Chloupek uprostřed nedokázal proniknout na povrch a vytvořil bolestivý zánět
Chloupek uprostřed nedokázal proniknout na povrch a vytvořil bolestivý zánět

Dalším příkladem zarůstajícího chloupku může být samozřejmě případ, který vidíte vpravo. Tedy ostrý chloupek který roste nesprávným směrem, narušuje pokožku a způsobuje podráždění.

Zarůstání vousů

U zarůstání vousů se může jednat o genetický problém, který se nazývá pseudofolliculitis barbae. Pokud jím trpíte, obraťte se na svého dermatologa. Vousy zarůstají proto, že jsou silně kudrnaté, což je dáno geneticky. A žádnými postupy to neovlivníte. Jestli se vás tato diagnóza netýká, postup je stejný jako u holení ochlupení.

Jak eliminovat zarůstání chloupků po holení a epilaci

Proti zarůstání chloupků můžete bojovat přípravou pokožky před odstraňováním chloupků a také správnou technikou. Příprava platí pro epilaci i depilaci.

První krok: Očista strojku

Začněte kontrolou nástroje na odstraňování chloupků. Musí být čistý a ostrý. S tupými a špinavými břity jdete zarostlým chloupkům naproti. Tupý nástroj může chloupky přetrhat a nečistoty způsobí zánět.

Druhý krok: Peeling

Než se vrhnete na holení nebo epilaci, zbavte svou kůži odumřelých buněk a nečistot. Zvýšíte šanci, že chloupky prorazí na povrch a nezarostou. Tento proces se nazývá peeling nebo exfoliace. Můžete k tomu použít kosmetické přípravky nebo pomůcky.

  • Abrazivní peelingy obsahují drobné tuhé částečky, které slouží k mechanickému obroušení kůže. 
  • Enzymatické peelingy obsahují ovocné kyseliny. Ty odstraňují zrohovatělou kůži chemicky. 
  • Peelingové pomůcky. Exfoliaci můžete provést mechanicky pomocí rukavice, houby, lufy nebo rotačního čisticího kartáčku, který je součástí některých elektrických epilátorů. Má podobu nástavce nebo samostatného čističe. Rotační kartáček najdete například u epilátorů a depilátorů Philips Satinelle v řadách Prestige a Essential. Některým ženám se sklony k zarůstání chloupků pomáhá ráznější obroušení kůže pomocí pemzy. Při zkoušení této metody postupujte jemně a kůži nedrhněte.
S peelingem vám pomohou některé elektrické holicí strojky se speciálním nástavcem
S peelingem vám pomohou některé elektrické holicí strojky se speciálním nástavcem zdroj: wikiHow.cz

Třetí krok: Teplá sprcha nebo vana

Po exfoliaci pokožku opláchněte teplou vodou a zbavte ji nečistot. Se sprchováním si dejte na čas. Ideální je 3 až 10 minut. Obzvláště v případě, že budete odstraňovat chloupky nasucho. Teplá voda změkčí pokožku a uvolní chloupky.

Čtvrtý krok: Načechrejte je

Chloupky rostou všemi směry. A ty, co leží na pokožce se špatně holí. Pokud je to i váš případ, načechrejte je. Tvrdým zubním kartáčkem nebo kartáčkem na mytí rukou projeďtě holená místa proti směru růstu.

Pátý krok: Zkrácení

Pokud se chystáte k holení delšího porostu, nejprve ho zkraťte (zastřihněte) a až pak přejděte k holení. Půjde to snáz a pokožku tolik nepodráždíte opakovaným přejížděním přes jedno místo. Před IPL epilací chloupky oholte holítkem.

Šestý krok: Načasování

Babská rada říká, že byste se holení intimních partií mělo přizpůsobit menstruačnímu cyklu. Neholte se minimálně tři dny před začátkem menstruace, kdy je vaše pokožka nejcitlivější.

Depilační metody

Při depilaci (holení/zkracování chloupků či vousů) dosáhnete nejhladší pokožky, když budete holit proti směru růstu. Toto pravidlo platí u všech partií. Nezáleží na tom, zda holíte oblast bikin nebo nohy. Holením po směru sice nebude výsledek dokonalý, ale chloupky nemají takovou tendenci zarůstat.

Holte chloupky po směru růstu. Pokožka nebude úplně hladká, ale snížíte riziko zarůstání.

Klasické holítko

Depilaci pomocí holítka provádějte ideálně namokro s použitím přípravku na holení. Když ho nemáte po ruce, použijte kondicionér. Nechejte ho minutu působit, opláchněte, až pak holte.

Snažte se nepřejíždět po jednom místem víckrát. Při výběru holítka zvolte model s více břity a pohyblivou hlavou. Jednoduchá jednorázová holítka mají jen jeden pevně ukotvený břit, který pokožku během holení dráždí.

Elektrický holicí strojek

Holení pomocí elektrického holicího strojku je ekologičtější a šetrnější k pokožce než při používání holítka. Břity jsou kryté a nedráždí kůži. Navíc si můžete vybrat, zda se budete holit namokro nebo nasucho, ale obecně platí, že mokré holení je pro pokožku příjemnější než to suché.

Elektrický holicí strojek vám vydrží mnohem déle než holítko, čímž v dlouhodobém horizontu ušetříte, a navíc vás může hřát dobrý pocit, že nevyhazujete jedno plastové holítko za druhým.

Pokud nevíte, jaký strojek vybrat, podívejte se na následující porovnání:

V těchto článcích se jednotlivým kategoriím elektrických strojků věnujeme podrobněji a také nabízíme podrobné recenze jednotlivých modelů.

Epilační metody

Při epilaci se chloupky odstraňují i s kořínkem. Pokožka vydrží déle hladká, ale samotný proces epilace spočívá, s výjimkou IPL techniky, v trhání chloupků, a proto je poměrně bolestivý. Při nesprávné nebo nedostatečné přípravě pokožky, mají chloupky větší tendenci zarůstat.

Jestli si nevíte rady, jaký strojek k odstraňování chloupků zvolit, přečtěte si článek, v němž jednotlivé metody srovnáváme.

Klasický epilátor

Nejméně šetrný je pinzetový epilátor určený k odstraňování chloupků nasucho. Pokožku musíte na epilaci bezpodmínečně připravit, jak to popisujeme výše, ale i tak bude nebezpečí zarůstání chloupků vysoké.

Když máte sklony k zarůstání, ani důkladná příprava vás při suché epilaci nezachrání.

Suchá pokožka je ztuhlejší než ta navlhčená a riziko přetržení je mnohem vyšší. Lepší a dokonce i méně bolestivá je epilace namokro, ale ne všechny epilátory ji umožňují. Mokrá pokožka je měkčí a chloupky jdou snáze vytrhnout.

Epilace voskem nebo cukrovou pastou

Další metodou odstranění chloupků s kořínky je epilace voskem nebo cukrovou pastou. Vosk i cukrová pasta fungují na stejném principu. Po zahřátí změní konzistenci na lepkavou hmotu, která v sobě po zatuhnutí uzamkne chloupky. Ty pak odstraníte i s kořínky strhnutím.

Před voskovou/cukrovou epilací pokožku a chloupky uvolněte v teplé vodě, půjdou snadněji vytrhnout.

Peeling u těchto metod vynechte, odumřelých buněk se zbavíte stržením. Chloupky před samotným odstraňováním změkčete teplou vodou ve vaně nebo ve sprše a načechrejte (nadzvedněte), půjdou lépe vytrhnout. Před nanesením vosku/cukrové pasty nechejte pokožku vychladnout. Pokud jsou chloupky moc dlouhé, zkraťte je ideálně na 3-5 mm, epilace delších chloupků by byla problematická a bolestivá.

Vosk i cukrová pasta mají exfoliační účinky. Riziko zarůstání je díky tomu o nižší než u klasické epilace bez přípravy.

Vosk je účinnější než cukrová pasta, odstraní takřka všechny chloupky najednou, ale spolu s nimi strhne i tenkou vrstvičku kůže, což způsobuje lehké podráždění. Cukrová pasta není v trhání chloupků tak efektivní, ale na druhou stranu na sebe nalepí jen odumřelé částečky pokožky, takže kůži tolik nedráždí. Cukrová pasta je při problémech se zarůstáním lepší alternativou než vosk.

Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení
Cukrová pasta Purity Vision Bioepil – standardní 400g balení

Recenze cukrové pasta Purity Vision Bioepil

Zobrazit cenu

IPL epilace - ideální řešení proti zarůstajícím chloupkům

Nejlepší metodou z hlediska zarůstání chloupků je IPL epilace. Chloupky odstraňuje pomocí intenzivního pulzního světla (odtud zkratka IPL), které je pohlcováno melaninem z chlupových folikulů, z nichž chloupky vyrůstají. Bohužel IPL epilaci nelze aplikovat na všechny odstíny chloupků či pokožky.

Vhodné odstíny pokožky pro IPL epilaci
Vhodné odstíny pokožky pro IPL epilaci
Vhodné odstíny chloupků pro IPL epilaci
Vhodné odstíny chloupků pro IPL epilaci

Po ošetření IPL chloupky časem samy vypadnou.

Hladké pokožky nedosáhnete ihned, ale až po několika použitích. Časově to vychází na několik týdnů až měsíců. IPL technologie likviduje pouze chloupky ve fázi růstu. Všechny chloupky nerostou najednou, takže je potřeba aplikaci několikrát opakovat. Na druhou stranu vám odstranění chloupků vydrží několik měsíců. Největší nevýhodou IPL epilátorů je však vysoká pořizovací cena.

Fáze růstu chloupků
Fáze růstu chloupků

Pokud vás IPL technologie zaujala, přečtěte si o IPL epilátorech víc nebo se rovnou seznamte se špičkovým IPL epilátorem Philips Lumea Prestige BRI958/00.

Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého
Elegantní taška pro uložení IPL epilátoru i nástavců potěší snad každého

Srovnávací test IPL epilátorů

Zobrazit cenu

Po odstranění chloupků

Opláchněte pokožku studenou vodou, očistěte ji od zbytků chloupků a natřete zklidňujícím přípravkem, který je určen k péči o pokožku po holení. V ideálním případě nepoužívejte jakýkoliv krém, který najdete doma. Sáhněte raději po speciálních přípravcích s obsahem zklidňujících a mírně dezinfekčních látek.

Pokožka po holení potřebuje zklidnit a vyčistit, aby se předešlo zánětům.

Pánové, pokud vás trápí zarůstání vousů, po oholení pokožku důkladně očistěte vodou po holení, která má dezinfekční účinky. Druhý den pak pokožku zkontrolujte, když uvidíte zarudlá místa, pravděpodobně se jedná o zarůstající vousy. Vyvařte pinzetu a opatrně je nadzvedněte.

Kosmetické přípravky proti zarůstání chloupků

Na trhu najde i kosmetiku proti zarůstání chloupků. Nejúčinnější jsou přípravky na denní použití s exfoliační složkou, která pravidelně zbavuje pokožku odumřelých částeček kůže a nečistot. Právě ony zvyšují pravděpodobnost, že chloupek pod jejich nánosem neprojde skrz svrchní vrstvu pokožky a zaroste. Způsob nanášení se u jednotlivých typů produktů liší.

Emolia krém proti zarůstání chloupků

Použití

Před depilací vmasírujte do míst, která budete zbavovat chloupků.

Výhody

Zpomaluje růst chloupků. Změkčuje a vyhlazuje pokožku.

Nevýhody

Vyšší pořizovací cena.

Složení

Výtažky ze slézu, kaštanový olej, mořský kolagen, mořský elastin, urea.

Emolia krém proti zarůstání chloupků
Emolia krém proti zarůstání chloupků

Zobrazit cenu

Acorelle péče proti zarůstání chloupků

Použití

Aplikujte denně na oholenou pokožku nohou, podpaží a třísel.

Výhody

Přírodní složení. Vyhlazuje pokožku.

Nevýhody

Vyšší pořizovací cena.

Složení

Obsahuje med, šťávu z Aloe vera a kyselinu mléčnou, která odstraňuje nečistoty a odumřelé částečky kůže.

Acorelle péče proti zarůstání chloupků
Acorelle péče proti zarůstání chloupků

Zobrazit cenu

Avène Men krém proti zarůstání vousů

Použití

Naneste večer před holením na čistou tvář.

Výhody

Určen přímo pro muže. Neucpává póry. Nedráždí pokožku.

Nevýhody

Musíte si vzpomenout večer před holením.

Složení

Skládá se z vody Avene, urey, kyseliny glykolové a PEG-12.

Avène Men krém proti zarůstání vousů
Avène Men krém proti zarůstání vousů

Zobrazit cenu

Když postupy selhávají, vsaďte na IPL epilaci

Pokud patříte do skupiny nešťastníků, kteří se zarůstáním neustále potýkají, dejte si obzvláště záležet na přípravě pokožky a chloupků. Pořiďte si kvalitní strojek a udržujte ho v čistotě. A nezapomínejte ani na přípravky po holení, které pokožku zbavují odumřelých kožních buněk a mírní zarůstání. Když nic z toho na zarůstající chloupky nezabírá, investujte do IPL epilace. Zbavíte se jich na delší dobu a snížíte míru zarůstání.

Technologie IPL se bohužel nedá použít na vousy. U problémů se zarůstajícími vousy musíte vsadit na dermatologa, na důkladnou přípravu před a péči po holení. Případně vsadit na strniště, kterému naštěstí doba nahrává.

Shrnutí
Jak zabránit zarůstání chloupků po epilaci a depilaci 🤔 Ohol.cz ✅
Název článku
Jak zabránit zarůstání chloupků po epilaci a depilaci 🤔 Ohol.cz ✅
Popis
Trápí vás zarůstání chloupků a s tím spojené červené pupínky, bolest a podrážděná pokožka? 👉 Poradíme vám, jak na zarůstání vyzrát ✅. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a zarůstání chloupků můžete dát sbohem, co je to za pravidla? Dozvíte se v článku.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Jak se vám líbil tento článek?
3/5 - (2 hlasování)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nejlepší v testu
© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram