blog@ohol.cz
Ohol.cz
Menu
Datum poslední aktualizace
Datum vydání: 1 listopadu, 2020
Datum poslední aktualizace
Aktualizace: 19 dubna, 2022
Obsah článku

Olej na vousy: který zvolit, proč a jak jej používat?

Módní trendy mluví jasně ve prospěch bradek, vousů a upraveného strniště. Právě slovo „upravené“ je však v případě pěstěných vousů zcela zásadní. Mezi nedbalou elegancí a poněkud zanedbaným vzhledem totiž často existuje jen velmi tenká hranice.

Jak co nejlépe pečovat o vousy, aby byly zdravé, husté a snadno se upravovaly? Povyšte svou péči o vousy na další úroveň a vyzkoušejte blahodárné účinky olejů na vousy.

Proč používat oleje na vousy?

Výživa a hydratace. To jsou stěžejní vlastnosti olejů na vousy. Obzvlášť pro majitele hustých, nepoddajných vousů se mohou stát doslova nepostradatelným pomocníkem.

Ve zkratce — oleje vousy změkčí, vyživí, méně se zacuchávají a úprava jde pak doslova jedna báseň. Při pravidelném používání jsou vousy navíc lesklé a krásně voní, což jistě ocení také drahé polovičky. S jakými dalšími nedostatky oleje pomáhají a jaké benefity nabízí?

Akné, lupy i svědění mají společného zachránce

Pomáhá s problematickou pletí

Vousy sice zakryjí drobné nedokonalosti jako je akné, ale jsou také často důvodem jejich vzniku. Zachytávají se v nich totiž zbytky jídla, nečistoty, prach a další částečky. Kvůli tomu se zanáší póry a postupně vznikají pupínky. Označení „olej na vousy“ sice dle pojmenování napovídá, že je určen jen na úpravu vousů, primárně se však vtírá právě do pokožky, kde vousy vyživuje zevnitř. I přesto, že máte mastnou pleť, nemusíte se bát oleje používat. Zvolte ideálně produkty s obsahem jojobového oleje, který má podobné složení jako maz vaší vlastní pokožky a jednoznačně prospívá i problematické pleti.

Vyřeší problémy s lupy

Další častý problém, který pomáhají oleje na vousy účinně potlačovat, jsou lupy. Vznikají nejčastěji v důsledku nedostatečné hydratace či kvůli používání nevhodné kosmetiky. Právě oleje na vousy (speciálně ty s obsahem arganového oleje) mají schopnost účinně zvláčňovat pokožku a bojovat s tímto problémem.

Konec svědění

Podobně blahodárně působí oleje na vousy také v případě svědění. To bývá nejčastěji způsobeno častým holením krátkých vousů, nedostatečnou tvorbou mazu a také nečistotami, které ve vousech ulpívají. Oleje se postarají o hydrataci pokožky i vousů a podporují i tvorbu mazu.

Svědění, suchá a podrážděná pleť trápí mnoho mužů nejen s plnovousem
Svědění, suchá a podrážděná pleť trápí mnoho mužů nejen s plnovousem

Oleje na vousy si poradí s lupy, dehydratovanou pletí i svěděním.

Co obsahují oleje na vousy?

Oleje na vousy nejčastěji obsahují esenciální oleje jako arganový, mandlový, jojobový, hroznový, ale také například rozmarýn, santalové dřevo, pačuli či levanduli.

Právě kombinace blahodárných olejů a aromatických složek zajistí příjemnou vůni, lesk a výživu jak pokožce, tak také vlasovým folikulům.

Spojení esenciálních olejů a přírodních aromat zajistí vláhu vaší pleti a krásně vousy provoní.

Pro koho jsou oleje na vousy vhodné?

Bez nadsázky lze říct, že oleje na vousy jsou vhodné pro všechny muže s různým typem pleti. I když se to může jevit na první pohled jako nepravděpodobné, většina olejů se velmi snadno vstřebává, nezanechává mastný film a neucpává póry.

Samozřejmě některé druhy olejů (např. mandlový či jojobový) jsou výživnější a hodí se proto spíše pro dehydratovanou pleť. Navíc z důvodu delšího vstřebávání je právě tento typ olejů lepší nanášet spíše večer před spaním, případně pouze několikrát do týdne. V dlouhodobém horizontu ale svou službu rozhodně udělá a vaší pleti bude k užitku.

Oleje na vousy se hodí bez nadsázky pro všechny muže s různým typem pleti.

Jak se oleje na vousy správně nanáší?

Vousy je vždy vhodné nejprve důkladně umýt, poté vysušit a následně aplikovat optimální množství oleje, které bude u každého jiné (2—5 kapek pro kratší vousy, 7—10 kapek pro plnovous). V tomto případě jednoznačně platí, že méně je někdy více. S olejem proto šetřete a raději v případě potřeby spíše pár kapek přidejte.

Před aplikací olej promněte v dlaních a nanášejte nejprve po stranách obličeje, pak vpředu a na bradě, a nakonec pod nosem a do knírku. Olej vetřete do vousů a rovněž do pokožky pod ně a důkladně vmasírujte, aby došlo k aktivaci kůže a lepšímu prokrvení a vstřebání oleje. Na závěr je ideální vousy pročesat hřebenem nebo kartáčem na vousy, aby se olej dostal rovnoměrně do všech potřebných míst.

Jak často oleje na vousy používat?

Četnost použití závisí primárně na typu vaší pokožky, požadovaném efektu a možná trochu překvapivě i na počasí či ročním období. Pokud máte suchou kůži, která vyžaduje hydrataci, můžete olej bez obav používat každý den ráno a večer. Normální a mastné pleti bude nejlépe vyhovovat, pokud olej použijete denně, případně dle potřeby obden. Vše si vyzkoušejte a sami uvidíte, jaká frekvence aplikace vám vyhovuje. Přidat můžete jednodušeji než ubrat. Navýšit spotřebu vašeho oblíbeného oleje na vousy může také velké teplo, koupání v chlorované či slané vodě nebo naopak mráz, který pokožku vysušuje a olej ji tedy pomůže velmi účinně ochránit.

Myslete na to, že před každou aplikací oleje (zejména večer) je potřeba z vousů důkladně vymýt stylingové přípravky. Díky tomuto kroku zabráníte zbytečnému ucpávání pórů a umožníte vousům vstřebat olej samotný.

Frekvence použití olejů na vousy závisí primárně na typu pokožky.

Nejlepší olej na vousy

Konkrétní výběr ideálního oleje je velmi individuální. Budete proto muset doslova na vlastní kůži vyzkoušet, který vám nejlépe sedne. Inspirovat se můžete naším přehledem nejoblíbenějších olejů na vousy a také videem níže.

Po jakých olejích se jednoznačně vyplatí sáhnout?

Captain Fawcett Ricki Hall's Booze & Baccy

Oleje od Captain Fawcett jsou ty nejkvalitnější, které dnes můžete pořídit. Neděste se toho, že si britský výrobce nechá za svoje produkty zaplatit. Určitě nebudete litovat.

Proraso Wood and Spice

Vynikající olej na vousy s vůní cedrového dřeva s tóny středomořských citrusů je určený pro dlouhé, husté vousy. Jednoznačně právoplatný člen našeho výběru olejů.

Angry Beards Bobby Citrus

Božská vůně citrusu, složení bohaté na esenciální oleje a vitamín E zajistí, že vaše vousy budou stále vypadat jako byste právě podstoupili seanci ve svém oblíbeném Barberu.

Angry Beards Christopher The Traveller olej na plnovous

Příjemná vůně, výživa bez zatížení a zkrátka ta nejlepší potrava pro vaše vousy. Navíc spolehlivě působí proti svědění, lupům a je skvělý také jako kondicionér.

Angry Beards Jack Saloon

O změkčení a výživu i těch nejméně poddajných vousů se postará unikátní kombinace mandlového, arganového a avokádového oleje v tomto oblíbeném výrobku. To všechno navíc od českého výrobce.


Přečtěte si také článek Jak podpořit růst vousů, ve kterém najdete informace o olejích vhodných pro podporu růstu vousů.

Závěr

Pokud to se svými vousy opravdu myslíte vážně, tak se olejům v podstatě nevyhnete. Ať už kvůli zmíněným problémům s pokožkou nebo jednoduše z toho důvodu, aby si vaše vousy zachovaly svůj vzhled dlouhodobě.

Jako se vším tak i s oleji to nemusíte přehánět. Vystačí vám jen pár kapek na celý vous i knír a většina olejů vám tak vydrží poměrně dlouhou dobu. Nemusíte se tedy obávat toho, že by vás tato kosmetika stála nepřiměřenou částku.

Shrnutí
Olej na vousy: který zvolit, proč a jak jej používat?
Název článku
Olej na vousy: který zvolit, proč a jak jej používat?
Popis
Péče o vousy získává postupem času stále svrchovanější podobu. Své podstatné místo v něm mají také oleje na vousy, které účinně hydratují pokožku, pomáhají bojovat proti svědění pokožky a navíc skvěle zkrotí nepoddajné vousy.
Autor
Vydavetel
Ohol.cz
Logo
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hlasování)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2022 Ohol.cz – všechna práva vyhrazena.
blog@ohol.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram